Вчені ідентифікували вулкан, який охолодив Землю у 1831 році
Вчені ідентифікували вулкан, який охолодив Землю у 1831 році

Вчені ідентифікували вулкан, який охолодив Землю у 1831 році

Вчені ідентифікували вулкан, який охолодив Землю у 1831 році

Це було одне із найпотужніших вивержень ХІХ століття.

У 1831 році невідомий вулкан вивергся з такою силою, що охолодив клімат Землі. Тепер, майже через 200 років, вчені змогли ідентифікувати цей вулкан, повідомляє CNN.

Виверження було одним із найпотужніших у ХІХ столітті, воно викинуло у стратосферу стільки діоксиду сірки, що середньорічна температура у Північній півкулі впала приблизно на один градус Цельсія. Подія сталася наприкінці Малого льодовикового періоду, одного з найхолодніших періодів на Землі протягом останніх 10 тисяч років.

Вчені знали, в якому році сталося виверження, але розташування вулкана залишалося загадкою. Тепер дослідникам вдалося розгадати цю таємницю завдяки аналізу зразків крижаних кернів у Гренландії. За їхньою допомогою вони зазирнули в минуле, щоб вивчити ізотопи сірки, зерна попелу та крихітні уламки вулканічного скла, що відклалися між 1831 та 1834 роками.

Використовуючи геохімію, радіоактивне датування та комп'ютерне моделювання для картування траєкторій частинок, вчені пов'язали виверження 1831 з острівним вулканом на північному заході Тихого океану.

Згідно з аналізом, загадковим вулканом був вулкан Заварицького на острові Сімушир, частини архіпелагу Курильських островів, території, що оспорюється Росією та Японією. Вважалося, що останнє виверження вулкана Заварицького сталося 800 року до нашої ери.

"Для багатьох вулканів Землі, особливо тих, що знаходяться у віддалених районах, ми дуже погано розуміємо історію вивержень. Вулкан Заварицького розташований на надзвичайно віддаленому острові між Японією та Росією. Там ніхто не живе, а історичні записи обмежуються кількома щоденниками з кораблів, які проходили повз ці острови кожні кілька років", — сказав провідний автор дослідження доктор Вільям Хатчисон, головний науковий співробітник Школи наук про Землю та навколишнє середовище в Університеті Сент-Ендрюс у Великій Британії.

Оскільки про активність вулкана Заварицького у ХІХ столітті інформації мало, ніхто не підозрював, що він може бути відповідальним за виверження 1831 року. Натомість дослідники розглядали вулкани, які знаходилися ближче до екватора.

"Це виверження мало глобальні кліматичні наслідки, але довгий час помилково приписувалося тропічному вулкану. Тепер дослідження показують, що виверження відбулося на Курилах, а не в тропіках", - сказав доктор Стефан Бренніманн, керівник відділу кліматології в Університеті Берна у Швейцарії, який не брав участі у дослідженні.

Дослідження крижаних кернів Гренландії показало, що в 1831 випадання сірки - ознака вулканічної активності - було приблизно в 6,5 разів більше в Гренландії, ніж в Антарктиді. Це відкриття припускає, що джерелом було велике виверження вулкана середніх широт у Північній півкулі.

Вчені також провели хімічний аналіз попелу та уламків вулканічного скла завдовжки не більше 0,02 міліметра. Коли вчені порівняли свої результати з геохімічними наборами даних із вулканічних регіонів, найближчі збіги були в Японії та на Курильських островах. Вулканічні виверження в Японії ХІХ століття були добре задокументовані, і не було жодних записів про велике виверження у 1831 році. Але вчені, які раніше відвідували вулкани на Курильських островах, надали зразки, які привели дослідників до геохімічного збігу з кальдерою вулкана Заварицького.

Дослідники в лабораторії порівняли попіл вулкана та попіл із крижаного керна. Радіовуглецеве датування відкладень тефри, або вулканічного попелу, на острові Сімушир помістило їх у межах останніх 300 років. Більше того, аналіз обсягу кальдери та ізотопів сірки показав, що кратер утворився після потужного виверження між 1700 та 1900 роками, що робить вулкан Заварицького «головним кандидатом» на таємниче виверження 1831 року.

Окрім вулкана Заварицького між 1808 та 1835 роками вивергалися ще два вулкани. Ці виверження ознаменували завершення Малого льодовикового періоду - кліматичної аномалії, яка тривала з початку 1400-х до приблизно 1850 року. У цей час річні температури в Північній півкулі впали в середньому на 0,6 градусів за Цельсієм. У деяких місцях температура була на два градуси Цельсія нижчою за норму, і похолодання зберігалося протягом десятиліть.

Раніше вчені заявили, що людство стоїть на порозі нового масштабного виверження вулкана, яке може посіяти хаос у світі. За словами дослідників, питання не в тому, чи станеться воно, а в тому, коли.

Джерело матеріала
loader