На свята був справжній бум повідомлень про колядки і щедрівки для зборів на ЗСУ, а Зеленський почав заповнювати вакуум стратегічних орієнтирів. Зведення інформаційної війни 28 грудня — 3 січня
На свята був справжній бум повідомлень про колядки і щедрівки для зборів на ЗСУ, а Зеленський почав заповнювати вакуум стратегічних орієнтирів. Зведення інформаційної війни 28 грудня — 3 січня

На свята був справжній бум повідомлень про колядки і щедрівки для зборів на ЗСУ, а Зеленський почав заповнювати вакуум стратегічних орієнтирів. Зведення інформаційної війни 28 грудня — 3 січня

Попри доволі помітну святкову атмосферу навіть у розрізі війни, все ж таки настрої були здебільшого песимістичними.

Після свят у проукраїнському сегменті стало дедалі більше контенту про проблеми на фронті та постійні загрози обстрілів. Індекс настроїв соцмереж протягом минулого «новорічного тижня» склав  мінус 16 пунктів.

Хороші новини — обмін полоненими, вдалі дії на фронті, удари по ворожих тилах, знищення дронами Magura гелікоптерів РФ, пакети допомоги від США та інших партнерів, статистика виробництва власної зброї та допомоги СОУ.

Погані — обстріли, некрологи, просування росіян на фронті (вже зовсім поряд із Покровськом), потенційні загрози від РФ, проблеми з ТЦК, а також з дезертирством (155 бригада).

Неоднозначні — поточні запити на допомогу СОУ, катастрофа азербайджанського літака, втома від війни, заклики до перемовин і водночас сумнівні прогнози щодо них (від Д.Гордона), кадрові та управлінські рішення влади.

Здебільшого в фокусі уваги лишаються загрози дронових атак або їх наслідки, як-от потрапляння в будинок у центрі Києва, через який загинуло подружжя науковців. Фігурує статистика щодо кількості запущених проти України цілей у році, що минає. У новорічних привітаннях, що зачіпають контекст війни, автори бажають миру і спокою, збереження життів; також дякують війську за свято. При цьому також є й висловлення втоми, яка подекуди впливає навіть на ставлення до святкувань. До 57%, якщо вірити КМІС, скоротилася кількість охочих терпіти війну скільки потрібно. Критика влади масова, але розрізнена. Багато старих претензій (від ТЦК до відключення каналів із Т2), але є й свіжі приводи, серед них – масові СЗЧ в 155 бригаді, яка тренувалась у Франції.

У зборах для Сил оборони — чимало апелювань до святкових традицій колядування і щедрування. ГУР похизувалося підривом залізниці в Підмосков’ї й серією заяв про знищення гелікоптерів дронами Magura V5, ще одним передноворічним позитивом став обмін полоненими, серед яких — і 11 бійців «Азову». Енергетичні погрози Р. Фіцо справдилися лише частково — в блекаут після припинення транзиту газу поринуло невизнане Придністров’я. Тривала певний час увага до теми збиття азербайджанського літака через контекст спроб РФ зняти з себе відповідальність за інцидент.

Обмін полоненими традиційно піднімає настрій в соцмережах. Новий обмін полоненими негайно почав обговорюватись у соцмережах: люди почали поширювати фотографії, відео, писати зворушливі коментарі і робити репости, вони додавали, що обмін відбувся перед святом, і яке щастя, що захисники повернулись додому.

Інтерв’ю Зеленських про минуле й майбутнє дещо виправляють ситуацію з браком стратегічних орієнтирів. Поширюють звернення очільників держави винятково медіа та новинні канали, але поширення досить активне, і меседж загалом позитивний. Основний акцент від Зеленських – на тому, що починаються повільні зміни на краще, і що влада багато зробила для цього. Основна емоція – обережна надія. Що ж до Д. Шмигаля та Р. Умєрова, то поширення їхніх меседжів у рази менше, але статистика про дрони також дає надію.

Перекриття газу викликає жарти, зокрема з ситуації в «ПМР». Зупинка транзиту газу додає жартів і радості, що Україна нарешті зупинила для Росії можливість отримувати газові прибутки, панувати на газовому ринку Європи. Окремий сміх викликає ситуація в Придністров’ї, де без газу залишились російські проксі.

Ситуація в українських соцмережах нервова й метушлива. Багато критикують владу, але без єдиного вектора, також критикують українців, сваряться між собою. Але при цьому активно поширюють звістки про конфлікти й в російському політикумі, версії подій від різних експертів, часто з російським бекграундом.

Розслідування Ю. Бутусова про 155 бригаду поширюється дуже емоційно. Розслідування Ю. Бутусова поширюють більшою мірою новинні сторінки та чоловіки, при цьому пишуть критичні і емоційні коментарі: «подивіться, як гине 155 бригада», «Бутусов розкрив правду про загибель 155 бригади», «Безтолкове управління призводить до хаосу і зневіри». Поширення не обмежується власне дописом Бутусова: включаються коментарі від причетних.

Але помітні намагання Міноборони загасити негатив довкола 155 бригади жвавою комунікацією різних змін у війську. Левова частка повідомлень у масиві на тему роботи держави під час війни — різновекторні меседжі Міноборони та окремих його спікерів (Р. Умєров, К. Черногоренко тощо) щодо зміни підходів до призначення військових керівників (передусім для людей з менеджерським досвідом та магістерським дипломом), а також різних соціальних преференцій («пакунки пораненого»). Паралельно — інформація про початок масштабних перевірок у Сухопутних військах.

Меседж Д. Гордона щодо «історичної зустрічі» підсилив загальне очікування на «чорних лебедів». Чимало пабліків підхопило заяву Д. Гордона про закінчення війни «вже завтра» з ймовірністю «90-95%». До цих слів він маніпулятивно прив’язує зменшення активності шахедів останнім часом (його підтвердив В.Зеленський у черговому звіті щодо кількості запущених повітряних цілей). Деякі пабліки вдаються до відвертої конспірології, підхоплюючи навіть моніторинги про авіаперельоти керівництва РФ до Вашингтона. Так само з контексту було вирвано і заяву В. Зеленського про «важливе рішення» США щодо України. Заклики до критичного споживання інформації на цьому тлі малопомітні, проте окремі користувачі висловлюють недовіру («скоріше буде не зупинка війни, а новий обстріл»).

Зрештою, обіцяних Д. Гордоном масштабних змін не стається, а їх обговорення майже зникає з соцмереж. При цьому загалом сподівання на «може воно якось саме» залишаються: всі уважно дослухаються до чуток про конфлікти веж Кремля, очікують на поглиблення конфлікту РФ з Азербайджаном, аналізують доступну російську економічну статистику.

Емоції українців

Гнів присутній в 29% постів щодо війни — на росіян спочатку за збиття азербайджанського літака, згодом за незгоду на мирні пропозиції команди Д.Трампа та впертий наступ (там де емоція переважала тривогу), також у «привітаннях» з НР; на Р. Фіцо за енергетичні погрози; у критиці влади (загалом приводи старі), зрадників/негідників (зокрема, інцидент в Сумському ТЦК); на Д. Гордона за невірний прогноз щодо кінця війни.

Тривога — 24% — передусім викликає ворожий наступ, зокрема на Покровськ; також тривожать перспективи зниження мобілізаційного віку (В.Муженко), загроза масованого удару в новорічну ніч, СЗЧ в 155 бригаді, перспективи затяжної війни.

На свята був справжній бум повідомлень про колядки і щедрівки для зборів на ЗСУ, а Зеленський почав заповнювати вакуум стратегічних орієнтирів. Зведення інформаційної війни 28 грудня — 3 січня - Фото 1

Радість — 16% — через звільнення з полону, удари по ворожих тилах, диверсії, ліквідації відомих рашистів; у частині вітань з НР (зокрема, дотичних до волонтерства) та життєвих дописів; також викликає світова підтримка (США, Франція).

Сум — 8% — окрім некрологів, сумують за рідними, з якими не виходить зустріти НР, за втраченими/покинутими домівками, за полоненими.

Надія — 8% — на світову підтримку, отримання зброї (Mirage-2000) чи її розробку (ракета «Трембіта», дрони); на перемогу/мир у НР (вітання).

Гордість — 6%;  Вдячність — 3%. Пишаються та дякують СОУ, дякують волонтерам у новорічних дописах; також пишаються атакою морських дронів ГУР.

Втома — 3%  часто у віршованій формі від жінок; традиційно у дописах на кшталт «задовбали тривоги!»; також обговорення дослідження КМІС.

Сміх — 2% — на початку тижня з вибачень Путіна перед Алієвим; далі помітно сміялися з ситуації в «ПМР» (РФ залишила своїх проксі без газу).

Чоловіки більше обговорювали удари по ворожих тилах та диверсії, світову підтримку, активніше критикували владу; жінки поширювали більше вітань з НР, волонтерських дописів, некрологів.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом двох з половиною років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Титульне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Соцмережі
Джерело матеріала
loader