Росія впевнено рухається до створення рою БПЛА: у чому небезпека, — CSIS
Росія впевнено рухається до створення рою БПЛА: у чому небезпека, — CSIS

Росія впевнено рухається до створення рою БПЛА: у чому небезпека, — CSIS

Російські БПЛА отримали дві ключові модернізації — поліпшену навігацію і технологію ШІ для автоматичного розпізнавання енергетичної інфраструктури. Завдяки цьому дрони можуть визначати найбільш вразливі місця об'єктів, що уражаються.

У грудні 2024 року українські джерела повідомили, що Росія почала оснащувати свої ударні дрони "Шахед-136" елементами штучного інтелекту. У зв'язку з цим Катерина Бондар з Канадської служби розвідки і безпеки вважає, що росіяни вже на шляху до створення цілих роїв безпілотних літальних апаратів, і США повинні зробити певні кроки, щоб протистояти цій загрозі. Про це пише Breaking Defense.

Українські військові зазначають, що в "Шахед-136" було внесено дві ключові модернізації:

Покращена навігація. Безпілотники тепер оснащені системою Digital Scene Matching Area Correlator (DSMAC), яка дозволяє їм працювати без GPS. Система аналізує зображення місцевості з бортової камери й порівнює їх із завантаженими картами в реальному часі.

Розпізнавання цілей. На дрони встановлено модель ШІ для автоматичного розпізнавання енергетичної інфраструктури. Це дає змогу безпілотникам визначати найбільш вразливі місця об'єктів навіть в умовах захисних укриттів.

На думку Бондар, хоча ці технології поки що не роблять "Шахеди" повністю автономними, їхня інтеграція є кроком до створення ройних безпілотних систем.

Загрози та заходи протидії

Інтеграція ШІ в безпілотники становить значну загрозу. Можливість об'єднання автономної навігації, розпізнавання цілей і обміну даними між дронами наближає Росію до створення справжніх ройних систем.

Зі свого боку США та їхні союзники можуть вжити заходів для обмеження доступу агресора до технологій. А саме:

  • розширення експортного контролю та санкцій на компанії-посередники;
  • обмеження доступу до досвіду і знань, пов'язаних із ШІ, а також обмеження академічних і дослідницьких зв'язків із російськими організаціями;
  • створення стимулів для західних фірм уникати співпраці зі структурами, що потрапили під санкції.

Таким чином, підсумувала Бондар, ці кроки допоможуть сповільнити розробку автономних озброєнь, таких як модернізовані "Шахед-136" і "Гербера", і обмежити можливості Росії щодо застосування нових технологій у військових конфліктах.

Важливо "Зупинити буде важко": чому російські пінопластові дрони "Гербера" страшніші за "Шахеди"

Раніше повідомлялося, що РФ змогла вийти на виробництво дронів Shahed-136 у кількості 2 000 штук на місяць. За інформацією Defence Express, номери на збитих безпілотниках свідчать про те, що Росія за 2024 рік виготовила на своїх потужностях близько 10 тисяч "Шахедів".

Теги за темою
Росія
Джерело матеріала
loader