Це підтвердила кореспонденту Укрінформу заступниця міністра культури і стратегічних комунікацій України Галина Григоренко під час преспідходу у Харкові.
“Ми маємо розуміти, що у великих міжнародних організацій є свої бюрократичні процедури. Вони вже підтвердили, що місія буде надіслана сюди, вони зараз напрацьовують механізм, тому що не було попереднього досвіду – щоб у прифронтовій території був внесений об’єкт під посилений захист відповідно до другого протоколу Гаазької конвенції. Це для них складно, це їх безпекові протоколи, їх регуляція”, – пояснила Григоренко.
Заступниця міністра переконана, що місія зрештою відвідає Харків, однак коли саме це станеться, наразі невідомо.
“У грудні були наші колеги у штаб-квартирі (організації – ред.) – все підтверджено. Ми чекаємо, щоб комісія провела обстеження. Ми розуміємо, що зовнішнє обстеження не може виявити якихось внутрішніх пошкоджень, які можуть бути критичними для будівлі. Це – на контролі”, – зазначила Григоренко.
Як повідомлялося, Держпром (будинок державної промисловості) - пам’ятка національного значення у стилі конструктивізм, яка розташована в центрі Харкова на майдані Свободи. Будівлю, що складається з групи різновисоких «башт» (найвищі – 13 поверхів), сполучених переходами, звели у 1925-1928 рр.
7 вересня 2023 року ЮНЕСКО внесла Держпром до переліку обʼєктів для посиленого захисту.
Увечері 28 жовтня 2024 року росіяни завдали удару ФАБом з УМПК по Шевченківському району Харкова і пошкодили будівлю Держпром, у якій розміщуються різні установи та організації, а також лікарня, житлові будинки, заклади харчування.
Внаслідок російського авіаудару була зруйнована стіна та поверх одного з під’їздів, пошкоджені близько 700 вікон. Тоді постраждали дев’ятеро людей.
Удар по центру міста 8 листопада завдав будівлі додаткових руйнацій.
Першочергові протиаварійні роботи, які виконали над зруйнованим під’їздом, розкритикували деякі харківські архітектори.
11 грудня 2024 року Міністерство культури та стратегічних комунікацій повідомило, що до пам'ятки «в екстреному порядку буде застосований механізм «спеціального моніторингу» ЮНЕСКО».