Згідно з дослідженням, у 2024 році температура океану досягла рекордного рівня
Згідно з дослідженням, у 2024 році температура океану досягла рекордного рівня

Згідно з дослідженням, у 2024 році температура океану досягла рекордного рівня

Дослідження, опубліковане в Advances in Atmospheric Sciences, показало, що потепління океану в 2024 році призвело до нових рекордно високих температур. Океан є найгарячішим з тих, які коли-небудь реєстрували люди, не лише на поверхні, але й на верхніх 2000 метрів. «Побиті рекорди в океані стали побитими рекордами», — сказав професор Ліцзін Чен з Інституту фізики атмосфери Китайської академії наук. Він очолював групу з 54 вчених із семи країн і обговорив, як більш гарячий океан впливає на наше життя на суші та що це означає для нашого майбутнього.

Чому океан такий важливий?

Океан є важливою частиною клімату Землі — більша частина надлишкового тепла від глобального потепління зберігається в океані (90%), а океан покриває 70% поверхні Землі. Через це океан визначає наші погодні умови, передаючи тепло та вологу в атмосферу. Океан також контролює швидкість зміни клімату.

«Щоб знати, що відбувається з кліматом, відповідь — в океані», — сказав професор Джон Абрахам з Університету Сент-Томас, співавтор дослідження.

У 2024 році температура поверхні моря та води на глибині досягла нового рекорду
На зображенні показано один набір результатів для вмісту тепла в океані на верхніх 2000 м (з Інституту фізики атмосфери). Синій і червоний кольори вказують відповідно на те, який рік був холоднішим або спекотнішим, ніж період 1981–2010 років. Цей період часу використовується як основа для порівняння науковцями з еталонними умовами. Основне повідомлення полягає в тому, що значення зростають рік за роком. Вміст тепла в океані змінюється для верхніх 2000 метрів океанських вод з 1958 року. Зелені смуги вказують на точність вимірювань. Авторство: Cheng et al.

Результати трьох міжнародних команд, які співпрацювали над цим проектом, були послідовними: океан нагрівається, і 2024 рік став рекордним. З 2023 по 2024 рік глобальне збільшення вмісту тепла у верхній частині океану на 2000 м становить 16 зеттаджоулів (1021 джоуль), що приблизно в 140 разів перевищує загальне світове виробництво електроенергії у 2023 році.

«OHC стабільно збільшувався на 15–20 ZJ протягом останніх п’яти років, незважаючи на цикли Ла-Нінья та Ель-Ніньо», — сказав професор Майкл Манн з Університету Пенсільванії.

Температура поверхні океану також встановлює рекорди. Поверхнева температура відноситься до температур безпосередньо на поверхні, де вода океану та атмосфера взаємодіють. Температура поверхні є важливою, оскільки вона визначає, як швидко тепло та вологість (вологість) можуть переходити від океану до повітря та таким чином впливати на погоду. Зростання температури поверхні з кінця 1950-х років було приголомшливим.

Читайте також -  Танення льодовиків Антарктиди може пробудити 100 прихованих вулканів

Чому це має значення?

Зміни нерівномірні; регіональні відмінності можуть бути суттєвими. Атлантика нагрівається разом із Середземним морем і в середніх широтах Південного океану. У той час як частини північної частини Тихого океану нагрілися дуже швидко, інші території (тропічний регіон) цього не зробили, головним чином через цикл Ла-Нінья/Ель-Ніньо в цій області. Тепло навіть накопичилося біля Північного та Південного полюсів. Тепліший океан впливає на морське життя та завдає величезної шкоди багатьма способами.

«Основний спосіб, у який океан продовжує впливати на клімат, — це супутнє збільшення водяної пари в атмосфері, що призводить до згубного збільшення екстремальних ситуацій у гідрологічному циклі», — сказав доктор Кевін Тренберт, старший науковий співробітник Національного центру атмосферних досліджень. Дослідження, США, ще один член команди.

«Водяна пара також є потужним парниковим газом, і посилене нагрівання призводить до висихання та ризику посухи та лісових пожеж. Але це також підживлює різного роду шторми та призводить до ризику повеней. Це включає урагани та тайфуни».

Наприклад, за останні 12 місяців у приголомшливих 104 країнах була зареєстрована найвища температура за всю історію. Посухи, хвилі спеки, повені та лісові пожежі вплинули на Африку, Південну Азію, Філіппіни, Бразилію, Європу, США, Чилі та Великий Бар’єрний риф – це лише кілька прикладів. З 1980 року, наприклад, кліматичні катастрофи коштували США майже 3 трильйонів доларів.

Тепло в океані є найкращим вимірюванням для моніторингу зміни клімату. «Океан є нашим вартовим планетарного потепління, діючи як головний поглинач надлишкового тепла, що накопичується в кліматичній системі Землі в результаті антропогенних викидів», — сказала доктор Каріна фон Шукманн з Mercator Ocean International, співавтор дослідження. Якщо й надалі не буде вжито заходів для уповільнення зміни клімату, зриви, безпрецедентні зміни та їхні наслідки, витрати, втрати та збитки продовжуватимуть збільшуватися.

Джерело матеріала
loader