Дрони, що стріляють: надводну Magurа озброїли ракетами, а наземну «Бурю» - гранатами
Дрони, що стріляють: надводну Magurа озброїли ракетами, а наземну «Бурю» - гранатами

Дрони, що стріляють: надводну Magurа озброїли ракетами, а наземну «Бурю» - гранатами

Проведена 31 грудня 2024 року в Чорному морі операція ГУР, коли було знищено 2 вертольоти ворога Мі-8, – унікальна. Вперше надводний дрон виступив не просто в ролі камікадзе - загинути, вразивши корабель супротивника, - але вийшов на полювання за цілями, що літають. І не тільки досяг успіху у своїй атаці, а й без істотних пошкоджень повернувся на базу.

Україна продовжує вдосконалювати свої повітряні, надводні та наземні системи безпілотних апаратів. Які ще інновації надійшли на озброєння ЗСУ – у матеріалі Коротко про.

Magura з ракетним озброєнням

Почнемо з MAGURA V5 - вже легендарного надводного дрону, що цього разу поставив у глухий кут ворога біля мису Тарханкут.

Цей апарат, створений українськими розробниками на базі гідроциклу Jet Ski та керований через систему Starlink, вперше було представлено у липні 2023 року на виставці озброєнь у Стамбулі. Те, що дрон існує не тільки як єдиний виставковий екземпляр, було доведено вже в листопаді 2023 року, коли за допомогою MAGURA в тимчасово окупованому Криму було знищено два десантні кораблі ДКА 1176 «Акула» та ДКА 11770 «Серна» ВМФ Росії.

Далі список уражених цілей лише збільшувався.

У січні 2024 року кілька дронів MAGURA V5 потопили ракетний катер «Івановець». 14 лютого атакували десантний корабель «Цезар Куніков», а 5 березня - корабель «Сергій Котов».

Ворог начебто знайшов, як із ними боротися, і почав відстежувати українські морські безпілотники з повітря. Але після бою 31 грудня стало очевидно, що гелікоптери для MAGURA V5 вже не страшні, і до потоплених кораблів у списку бойових перемог дрона тепер додалися і збиті повітряні цілі.

MAGURA V5 – український багатоцільовий надводний безпілотний апарат, здатний виконувати різні завдання: спостереження, розвідку, патрулювання, пошуково-рятувальні операції, протимінну дію та інші бойові завдання.

Технічні характеристики дрона

  • Довжина – 5,5 м
  • Загальна вага – менше 1000 кг
  • Бойовий радіус дії – до 400 км
  • Дальність дії – до 800 км
  • Автономність – до 60 годин
  • Бойове навантаження – до 200 кг
  • Максимальна швидкість – 78 км/год
  • Вартість комплексу – близько 273 тис. дол. США

MAGURA, оснащена ракетами, тепер не боїться вертольотів-мисливців. Фото: mil.in.ua

Дрони з дробовиками

Ще одним вдалим технічним рішенням стали так звані дрони-вінчестери, що стріляють. Вони оснащені двома рушницями-дробовиками для боротьби з російськими БпЛА. Встановлення зброї на безпілотники не є новиною, проте використання двох рушниць - вдала інновація.

Ця конструкція має практичне значення. Хоча рушниці не володіють великою силою, їх широкий радіус дії підвищує шанси влучення, що критично для боротьби з маневреними цілями. Для знищення ворожого дрона часто достатньо кількох пострілів. І ці безпілотники вже успішно збивають ворожі БпЛА.

У повітряній сутичці з ворожими безпілотниками нашим дронам тепер допомагають звичайні рушниці. Фото: armyinform.com.ua

"Буря" з мінометом

Серед розробок українських виробників – гранатометна турель «Буря» компанії Frontline та наземна платформа НРК TerMIT компанії Tencore, які успішно завершили інтеграцію до єдиної бойової системи.

Новий комплекс дозволяє вести вогонь з гранатомета Mk-19 на відстані, не наражаючи на небезпеку солдатів. Шасі TerMIT має запас ходу 20 км, забезпечуючи стабільний зв'язок та можливість маневрування навіть у складних умовах. Гранатометна турель «Буря» дозволяє робити пристрілку в 10 разів ефективніше та працювати за різними цілями за лічені секунди за командою оператора.

Оператор керує цією системою віддалено з пульта або ноутбука. Для пострілу достатньо вказати точку на карті або ввести координати. Вбудована система стабілізації дозволяє вести прицільну стрільбу в русі на відстань до 1800 метрів.

«Система автоматичного наведення на турелі працює дуже точно, навіть краще оператора, особливо при стрільбі з кількома цілями. Великий плюс у тому, що турель може запам'ятовувати налаштування та швидко переводити між цілями, забезпечуючи точне ураження в радіусі 20-30 метрів», - описує «Бурю» військовий підрозділ, який проводив тестування системи.

Оператор може «стріляти» з «Бурі», фізично перебуваючи за 2 кілометри від неї. Фото: mil.in.ua

До речі

З початку поточного року фахівці Міноборони України кодифікували та допустили до експлуатації у Силах оборони України дев'ять наземних роботизованих комплексів українського виробництва. Кодифіковані безпілотні платформи призначені для виконання різних завдань на полі бою. Окремі є носіями системи озброєння, зокрема, кулеметів різних калібрів. Ці бойові роботи дозволяють нашим воїнам з укриття дистанційно вести вогонь по супротивнику, що захищає їх від поранень та загибелі.

Теги за темою
Зброя Технології
Джерело матеріала
loader
loader