В Україні 14 січня стартують співбесіди із кандидатами на посади суддів Конституційного суду за квотами парламенту та президента, які триватимуть до 22 січня та транслюватимуться онлайн.
Це вже більше року відбір суддів КСУ проводиться за новими правилами, які змінили у 2022–2023 роках на виконання однієї з семи вимог Єврокомісії для вступу до Євросоюзу.
Так, у період з 14 по 22 січня заплановані співбесіди з 14 кандидатами у конкурсному відборі, оголошеному Комітетом Верховної Ради, а також із 28 кандидатами у конкурсі від комісії при президентові України. Водночас один з кандидатів зняв свою кандидатуру перед самим початком співбесід.
Як зазначили в Лабораторії законодавчих ініціатив, п’ятеро конкукрсантів беруть участь в обох конкурсах, зокрема, це науковець Юрій Барабаш, співробітник ОБСЄ Олександр Водянніков, суддя Роман Голобутовський, адвокат Владислав Іващенко та працівниця Державної судової адміністрації Тетяна Опанасюк. Із ними проведуть одну співбесіду.
Кандидати, які на цьому етапі отримають оцінку “відповідає”, потраплять до наступного етапу конкурсного відбору – оцінювання рівня компетентності.
У листопаді 2024 року виповнився рік з початку роботи Дорадчої групи експертів, яка оцінює моральні якості та рівень професійної компетентності усіх кандидатів на посади суддів Конституційного Суду. Упродовж цього періоду їй вдалося відібрати шість кандидатів, які відповідали всім критеріям, встановленим законом. Двоє з них згодом були призначені суддями КСУ – науковець Сергій Різник і суддя Верховного суду Алла Олійник.
На початку грудня минулого року Дорадча група експертів визнала трьох кандидатів такими, що не відповідають рівню компетентності у сфері права для відбору на посаду судді КС за квотою зʼїзду суддів України. І рекомендувала Раді суддів оголосити повторний конкурс на цю посаду. 9 грудня 2024 року був оголошений повторний конкурс. Прийом документів тривав до 9 січня 2025 року.
Як зазначала експертка з судової реформи Каріна Асланян у матеріалі для ZN.UA «Конкурс до Конституційного суду України: (не)засвоєні уроки», 27 січня 2025 року в трьох суддів КСУ — Віктора Колісника (квота президента), Віктора Кривенка (квота з’їзду суддів) і Володимира Мойсика (квота президента) — закінчується дев’ятирічний строк повноважень. Таким чином, починаючи з кінця січня 2025 року склад КСУ становитиме лише 11 суддів. Цього недостатньо для повноважності Великої палати КСУ, яка розглядає конституційні подання та конституційні звернення. Другий Сенат КСУ також втратить свою повноважність, оскільки в його складі залишаться лише п’ятеро суддів.
Фактично це означає, що КСУ зможе працювати лише у складі колегій суддів і першого Сенату та розглядати окремі конституційні скарги, що знаходяться у провадженні суддів саме цього Сенату.
Таким чином з 27 січня 2025 року вакантними стануть сім посад суддів КСУ: по дві посади від ВРУ та з’їзду суддів і три — за квотою президента.