В Європі тепліє оптимізм, що Трамп не покине Україну – Bloomberg
В Європі тепліє оптимізм, що Трамп не покине Україну – Bloomberg

В Європі тепліє оптимізм, що Трамп не покине Україну – Bloomberg

В Європі тепліє оптимізм, що Трамп не покине Україну  – Bloomberg

Однак рішень, щоб змінити ситуацію негайно, немає.

Європейські союзники України зберігають обережний оптимізм щодо того, що обраний наступним президентом США Дональд Трамп, який вступить на пост уже 20 січня,  не змушуватиме Київ до передчасних переговорів з Росією, пише Bloomberg із посиланням на низку європейських чиновників, що відмовились говорити публічно.

Співрозмовники видання зазначили, що дійшли такого висновку після низки приватних розмов із членами команди Трампа, під час яких трансатлантичні партнери висловилися за продовження підтримки України. За їхніми словами, цей обмін думками відкриває перспективу того, що нова адміністрація може допомогти виснаженій війною Україні повернутися до позиції сили ще до того, як відбудуться будь-які переговори.

Водночас учасники цих розмов застерігають, що вони не знають, що робитиме новий президент, який має досвід відкидання порад або зміни позиції в останню хвилину.

За словами європейців, у команді Трампа, схоже, сприйняли два аргументи: новий лідер США ризикує зазнати приниження, тотожного хаотичному виведенню військ з Афганістану президентом Джо Байденом, якщо він заморозить зв'язок з Києвом, і що якщо дозволити Росії досягти такої перемоги, це лише підштовхне Китай до більш агресивних кроків.

За тиждень до інавгурації все ще незрозуміло, як Трамп діятиме далі. Члени команди Трампа висувають кілька ідей щодо його стратегії відносно війни в Україні, але, за словами європейських і українських чиновників, немає жодного плану для України, який можна було б втілити в життя відразу після інавгурації 20 січня.

Видання зазначає, що ці розмови викликали відчуття обережного полегшення в європейських столицях, де чиновники розглядали найгірші сценарії, якщо Трамп виконає свою обіцянку швидко закінчити війну - і потенційно укладе угоду, яка поставить Київ на узбіччя, і підтримає російського президента Владіміра Путіна.

Принаймні, передвиборчі заяви Трампа про завершення війни Путіна проти України до інавгурації вже не мають сенсу. Його номінант на посаду спеціального посланника з питань України та Росії Кіт Келлог заявив минулого тижня в інтерв'ю Fox News, що він хотів би, щоб рішення було знайдено протягом перших 100 днів роботи адміністрації.

Російські війська все ще просуваються вперед і захоплюють території на сході України, тому Москва не має жодних стимулів для переговорів, оскільки вона зміцнює свої позиції. Минулого місяця міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров відкинув заклик Трампа до негайного припинення вогню, назвавши його «дорогою в нікуди».

Водночас європейські лідери висловили певне здивування після розмов з Трампом про його ставлення до вирішення проблеми. За словами європейських чиновників, він ставив розумні запитання про війну під час зустрічей і дзвінків з європейцями.

За словами людей, знайомих з розмовами, Трамп висловив зацікавленість у нагляді за угодою століття, яку він сам назвав угодою щодо України. За їхніми словами, він також висловлював критику поведінки Путіна, навіть коли намагався відкрити канал зв'язку з російським лідером. Проте, за словами співрозмовників, він не надто переймається долею України або не визнає стратегічного значення війни для інтересів США.

Лідери європейських столиць дедалі більше переконані, що угода про припинення війни з'явиться в осяжному майбутньому. Вони сподіваються, що посилення санкцій проти Москви і продовження військової підтримки Києва призведе до економічних і військових втрат для Росії і створить простір для переговорів для України.

За їхніми словами, існує розуміння того, що будь-яка угода в тій чи іншій формі повинна включати гарантії безпеки для Києва, що неминуче призведе до гострих дебатів про те, чи вводити американські війська, якщо Україна зазнає нападу після припинення вогню, що є важливим елементом для забезпечення європейської підтримки.

Келлог, який раніше був радником з національної безпеки колишнього віце-президента Майка Пенса, запропонував підтримувати рівень підтримки України, щоб вона могла вести переговори з позиції сили. Він окреслив потенційну угоду, яка передбачає заморожування нинішньої лінії фронту і створення демілітаризованої зони, відкладаючи питання членства України в НАТО «на тривалий період».

На думку європейських чиновників, питання членства України в НАТО, відмова від якого є однією з головних вимог Росії, навряд чи просунеться з Трампом. Однак європейці хочуть, щоб це питання залишалося на столі переговорів.

Джерело матеріала
loader
loader