Вірменія демонструє готовність ввійти до ЄС, але не всі експерти налаштовані оптимістично
Вірменія демонструє готовність ввійти до ЄС, але не всі експерти налаштовані оптимістично

Вірменія демонструє готовність ввійти до ЄС, але не всі експерти налаштовані оптимістично

Вірменія демонструє готовність ввійти до ЄС, але не всі експерти налаштовані оптимістично

Так звані європесимісти серед іншого зауважують, що прем'єр Вірменії намагається провадити дуже обережну політику щодо РФ.

Поки відносини РФ з Азербайджаном перебувають у стані невизначеності, а позиції в Грузії посилюються, у Вірменії вплив Москви втрачається. Однак попри певний розворот Єревану до ЄС, деякі експерти досі мають песимістичні погляди щодо європейського шляху Вірменії, пише Володимир Кравченко у статті «Росія втратила цінність для одного із союзників, але в Кремля залишилися важелі тиску».

«Єреван розчарований відсутністю військово-політичної підтримки з боку Москви під час другої карабаської війни. Її пасивною роллю під час повернення Баку контролю над Карабахом силовими засобами восени 2023 року. Тому він демонструє готовність вийти з ОДКБ та ЄАЕС і ввійти до ЄС…. Раніше прем’єр-міністр Нікол Пашинян уже вжив низку заходів, які зменшують військово-політичну присутність Росії в країні та сприймаються як дистанціювання Єревана від Москви», – пише автор.

Водночас, якщо до другої карабаської війни серед вірмен панували сильні проросійські настрої, то після неї вони зникли. Адже тепер в їхніх очах Москва провадить проазербайджанську політику. Згідно з даними соцопитування МРІ, основними партнерами Вірменії у сфері безпеки є Франція (так вважають 50% респондентів), Іран (46%) і США (46%). Лише 31% опитаних бачить таким партнером РФ, хоча 2019 року таких було 93%.

«Розворот у бік ЄС — це серйозно. Росія втратила цінність для вірмен як країна, що захищає суверенітет Вірменії, і Єреван шукає нового союзника, здатного гарантувати його безпеку в умовах постійної загрози з боку Азербайджану. Таким союзником видається Захід. Тож нині Вірменія зміцнює політичне та військово-технічне співробітництво з Францією, Грецією, Кіпром — країнами, в яких напружені відносини з Туреччиною й, відповідно, Азербайджаном», – зазначив у розмові із ZN.UA директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Попри це, пише Кравченко, у Вірменії достатньо європесимістів. За їхніми словами, Пашинян намагається вести дуже обережну політику щодо РФ. Вони також кажуть про недостатні реформи в республіці. Впевнені в тому, що Вірменію не надто хочуть бачити в Євросоюзі серед учасників клубу. Крім того, такі європесимісти звертають увагу на те, що переговори стосовно лібералізації візового режиму тільки-но розпочалися, а фінансова допомога Вірменії з боку Заходу значно поступається допомозі іншим країнам. Зрештою вони наголошують, що Москва має безліч важелів впливу на Єреван.

Серед скептиків опинився й головний редактор «Медіамакс» Давид Алавердян. У коментарі ZN.UA він зазначив, що з боку може виглядати, ніби Вірменія має дуже серйозні суперечності з РФ. І у вірменському суспільстві, за його словами, дійсно розглядають російське керівництво як зрадників. 

«Але між Вірменією та Росією — дуже тісні зв’язки. На кордоні так само перебувають російські прикордонники, а в Гюмрі розташована російська військова база. Товарообіг між країнами зростає: за десять місяців минулого року він становив 10,2 млрд дол., що вдвічі більше за показник 2023 року», – пояснив Алавердян. 

Крім того, в Росії проживає велика вірменська діаспора.

«Не уявляю, як євроінтеграція може виглядати в реальній перспективі», — своєю чергою зауважив у розмові із ZN.UA сходознавець В’ячеслав Ліхачов. 

Залежність Вірменії від Росії, пише Кравченко, особливо очевидна у сфері енергетики, комунікацій, продовольства… Росіяни у Вірменії володіють залізницею, газогоном, гірничодобувними компаніями. І заява російського віцепрем’єра Алєксєя Оверчука про те, що в разі згортання відносин із Євразійського економічного союзу у Вірменії зростуть ціни на енергію та продовольство, а експорт країни скоротиться на 70–80%, — не пуста погроза.

«Не думаю, що Вірменія вийде з ЄАЕС, але сподіваюся, що покине ОДКБ і СНД. У Росії є ресурси для дестабілізації Вірменії, що може спричинити катаклізми», — каже Алавердян. 

Нагадаємо, уряд Вірменії на своєму засіданні 9 січня схвалив проєкт закону про початок процесу вступу країни до Європейського Союзу. Далі законопроєкт передадуть до парламенту країни

Крім того, у лютому 2024 року глава уряду Вірменії повідомив, що участь країни в ОДКБ заморожена. Згодом Пашинян натякнув, що Вірменія розглядає можливість виходу з організації. Навесні Єреван відмовився і від участі у фінансуванні передбаченої ним діяльності організації.

Джерело матеріала
loader
loader