Поки відносини РФ з Азербайджаном перебувають у стані невизначеності, а позиції в Грузії посилюються, у Вірменії вплив Москви втрачається. Однак попри певний розворот Єревану до ЄС, деякі експерти досі мають песимістичні погляди щодо європейського шляху Вірменії, пише Володимир Кравченко у статті «Росія втратила цінність для одного із союзників, але в Кремля залишилися важелі тиску».
«Єреван розчарований відсутністю військово-політичної підтримки з боку Москви під час другої карабаської війни. Її пасивною роллю під час повернення Баку контролю над Карабахом силовими засобами восени 2023 року. Тому він демонструє готовність вийти з ОДКБ та ЄАЕС і ввійти до ЄС…. Раніше прем’єр-міністр Нікол Пашинян уже вжив низку заходів, які зменшують військово-політичну присутність Росії в країні та сприймаються як дистанціювання Єревана від Москви», – пише автор.
Водночас, якщо до другої карабаської війни серед вірмен панували сильні проросійські настрої, то після неї вони зникли. Адже тепер в їхніх очах Москва провадить проазербайджанську політику. Згідно з даними соцопитування МРІ, основними партнерами Вірменії у сфері безпеки є Франція (так вважають 50% респондентів), Іран (46%) і США (46%). Лише 31% опитаних бачить таким партнером РФ, хоча 2019 року таких було 93%.
«Розворот у бік ЄС — це серйозно. Росія втратила цінність для вірмен як країна, що захищає суверенітет Вірменії, і Єреван шукає нового союзника, здатного гарантувати його безпеку в умовах постійної загрози з боку Азербайджану. Таким союзником видається Захід. Тож нині Вірменія зміцнює політичне та військово-технічне співробітництво з Францією, Грецією, Кіпром — країнами, в яких напружені відносини з Туреччиною й, відповідно, Азербайджаном», – зазначив у розмові із ZN.UA директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
Попри це, пише Кравченко, у Вірменії достатньо європесимістів. За їхніми словами, Пашинян намагається вести дуже обережну політику щодо РФ. Вони також кажуть про недостатні реформи в республіці. Впевнені в тому, що Вірменію не надто хочуть бачити в Євросоюзі серед учасників клубу. Крім того, такі європесимісти звертають увагу на те, що переговори стосовно лібералізації візового режиму тільки-но розпочалися, а фінансова допомога Вірменії з боку Заходу значно поступається допомозі іншим країнам. Зрештою вони наголошують, що Москва має безліч важелів впливу на Єреван.
Серед скептиків опинився й головний редактор «Медіамакс» Давид Алавердян. У коментарі ZN.UA він зазначив, що з боку може виглядати, ніби Вірменія має дуже серйозні суперечності з РФ. І у вірменському суспільстві, за його словами, дійсно розглядають російське керівництво як зрадників.
«Але між Вірменією та Росією — дуже тісні зв’язки. На кордоні так само перебувають російські прикордонники, а в Гюмрі розташована російська військова база. Товарообіг між країнами зростає: за десять місяців минулого року він становив 10,2 млрд дол., що вдвічі більше за показник 2023 року», – пояснив Алавердян.
Крім того, в Росії проживає велика вірменська діаспора.
«Не уявляю, як євроінтеграція може виглядати в реальній перспективі», — своєю чергою зауважив у розмові із ZN.UA сходознавець В’ячеслав Ліхачов.
Залежність Вірменії від Росії, пише Кравченко, особливо очевидна у сфері енергетики, комунікацій, продовольства… Росіяни у Вірменії володіють залізницею, газогоном, гірничодобувними компаніями. І заява російського віцепрем’єра Алєксєя Оверчука про те, що в разі згортання відносин із Євразійського економічного союзу у Вірменії зростуть ціни на енергію та продовольство, а експорт країни скоротиться на 70–80%, — не пуста погроза.
«Не думаю, що Вірменія вийде з ЄАЕС, але сподіваюся, що покине ОДКБ і СНД. У Росії є ресурси для дестабілізації Вірменії, що може спричинити катаклізми», — каже Алавердян.
Нагадаємо, уряд Вірменії на своєму засіданні 9 січня схвалив проєкт закону про початок процесу вступу країни до Європейського Союзу. Далі законопроєкт передадуть до парламенту країни
Крім того, у лютому 2024 року глава уряду Вірменії повідомив, що участь країни в ОДКБ заморожена. Згодом Пашинян натякнув, що Вірменія розглядає можливість виходу з організації. Навесні Єреван відмовився і від участі у фінансуванні передбаченої ним діяльності організації.