Співпраця Росії та В’єтнаму в ядерній енергетиці має потенційні ризики для України і світу - експерт
Співпраця Росії та В’єтнаму в ядерній енергетиці має потенційні ризики для України і світу - експерт

Співпраця Росії та В’єтнаму в ядерній енергетиці має потенційні ризики для України і світу - експерт

Підписання угоди між В’єтнамом і Росією про розширення співпраці в галузі ядерної енергетики має декілька потенційних ризиків для України та світу. 

Зокрема, це посилює залежність В’єтнаму від російських технологій, дозволяє Росії закріпити свій вплив у Південно-Східній Азії та створює умови для обходу західних санкцій. Таку думку висловив у коментарі Укрінформу директор Програми російських і білоруських студій Ради зовнішньої політики «Українська призма» кандидат історичних наук Ярослав Чорногор.

«Те, що (російський прем’єр - ред.) Мішустін поїхав до В’єтнаму і підписав цю угоду, означає, що минулорічний візит Путіна був недаремним для Росії і має продовження. Безпосередньо Україні це загрожує тим, що Росія, по-перше, посилить вплив у регіоні Південно-Східної Азії, по-друге, отримає додаткове джерело надходження коштів від продажу ядерного палива. А якщо росіяни ще й будуватимуть атомні станції, то таким чином узалежнюватимуть від себе партнерів, зокрема й у В’єтнамі», - зазначив Чорногор.

Він додав, що російські ядерні технології, на жаль, досить потужні. За словами експерта, звісно, у разі накладення санкцій вони поступово відставатимуть, але станом на сьогодні Росія є сильним гравцем у сфері ядерної енергетики.

Чорногор також констатував, що санкції проти «Росатома» вже давно очікуються, але їх не накладають, бо ядерна енергетика є критично важливою сферою. У цьому контексті він нагадав, що торік країни Західної Європи закупили досить значні обсяги російського ядерного палива «не в останню чергу через очікування санкцій».

Коментуючи зацікавленість В’єтнаму у такій співпраці з Росією, експерт припустив, що Кремль запропонував дуже вигідні умови.

«Насправді всіх деталей ми не знаємо, але оскільки В’єтнам уже не вперше виявляє інтерес до будівництва атомних електростанцій, однак відкладав його, бо це зовсім недешево, я думаю, Росія, щоб посилити свій політичний вплив і позбутися міжнародної ізоляції, готова демпінгувати, аби привернути увагу до своїх проєктів», - зазначив він.

Стосовно економічної можливості Росії наразі демпінгувати Чорногор зауважив, що «у світі ціни утворюються конкурентним шляхом, а в Росії вони можуть встановлюватися директивно».

Як повідомляв Укрінформ, В'єтнам і Росія підписали 14 січня угоду про розширення співпраці в галузі ядерної енергетики під час дводенного візиту російського прем'єр-міністра Михайла Мішустіна до Ханоя. Генеральний директор «Росатома» Олексій Ліхачов заявив, що компанія готова допомогти В'єтнаму в будівництві атомних електростанцій і центрів, а також поділитися і локалізувати російські ядерні технології.

Теги за темою
Україна Росія
Джерело матеріала
loader
loader