Куба почала звільняти ув’язнених внаслідок антиурядових протестів у 2021 році громадян, виконавши угоду,узгоджену з адміністрацією Байдена, пише Reuters.
Напередодні президент США Джо Байден, який йде у відставку, виключив Кубу з чорного списку країн, які спонсорують тероризм, і скасував низку запроваджених Дональдом Трампом під час його першого терміну санкцій, котрі сприяли найгіршій економічній кризі на комуністичному острові за останні десятиліття.
Вже за кілька годин президент Куби Мігель Діас-Канель заявив, що Куба після переговорів з Ватиканом "поступово" звільнить 553 в'язнів.
Повідомляється, що ув’язненим не скасують вироки, натомість пом’якшать, щоб люди могли відбувати покарання вдома.
У Верховному суді Куби наголосили, що стежитимуть за належною поведінкою звільнених і, у разі порушення передбачених умовно-достроковим звільненням правил, вони можуть знову опинитися за ґратами.
Під час протестів у липні 2021 року — найбільших після революції Фіделя Кастро 1959 року — тисячі людей вийшли на вулиці в містах по всьому острову. Багато хто протестував проти нестачі продуктів харчування, ліків та відключень електроенергії через різке зростання випадків COVID-19.
Правозахисні групи вважають, що після цих акцій щонайменше 1000 людей були заарештовані. Влада звинуватила їх у низці злочинів: починаючи від підпалів до вандалізму та заколоту.
Вже у першій половині дня середи було відомо про 15 звільнених із в'язниць.
Якщо рішення Байдена не буде скасоване Трампом та Конгресом, воно забезпечить найбільш суттєву з часів Обами нормалізацію відносин між США та Кубою.
Трамп, який у 2021 році назвав острів державою-спонсором тероризму, ще особисто не прокоментував рішення свого попередника.
Однак Марко Рубіо, пропонований Трампом на посаду держсекретаря, заявив, що ці заходи не є незмінними.
«Ніщо з того, що було погоджено, не є безповоротним або обов’язковим для нової адміністрації», – сказав він.