Тренди психологічного стану медійників у 2024 році — втома та адаптація. Річне опитування ІМІ
Тренди психологічного стану медійників у 2024 році — втома та адаптація. Річне опитування ІМІ

Тренди психологічного стану медійників у 2024 році — втома та адаптація. Річне опитування ІМІ

Опитування показало, що стрес залишався домінантним фактором у 2024 році.

Оригінал публікації на сайті «Інституту масової інформації» за посиланням

У 2024 році в українських медійників залишався високий рівень стресу*, але водночас зросла адаптація до умов війни. За даними підсумкового щорічного опитування ІМІ, 62,5% журналістів зазначали, що пристосовуються до ситуації та не втрачають здорового глузду. Це позитивний показник, який може свідчити про стійкість українських медійників, навіть якщо умови залишаються вкрай важкими.

Такими є результати анонімного кількісного онлайн-опитування журналістів методом анкетування, проведеного Інститутом масової інформації 1–17 грудня 2024 року. В опитуванні взяли участь 120 журналістів з усіх регіонів України**.

Опитування показало, що стрес залишався домінантним фактором у 2024 році.  

Тренди психологічного стану медійників у 2024 році — втома та адаптація. Річне опитування ІМІ - Фото 1

 Психологічний стан медійників. Інфографіка ІМІ

58,3% опитаних медійників зазначили, що відчувають постійну втому (майже на тому самому рівні, що й у 2023 році, – 59%). Проблеми зі сном турбують 50,8% респондентів, що трохи більше в порівнянні з 2023 роком (48%), і це найбільший показник з початку повномасштабної війни. Для порівняння: за підсумками 2022 року про проблеми зі сном заявляли 32,2% опитаних медійників***.

Серед інших ключових психологічних показників журналістів за підсумками 2024 року:

  • Проблеми з концентрацією. 43,3% журналістів відзначили складнощі у фокусуванні, що на 5,7% більше, ніж торік.
  • Дратівливість. Цей показник практично незмінний за всі три роки великої війни – 34,2% (35% – 2023-й, 33,8% – 2022-й). 
  • Розлади харчової поведінки. Про постійні переїдання або відсутність апетиту заявляють 19,2% опитаних медійників, а це на 9% більше в порівнянні з попереднім роком.
  • Збільшується (20,8%) рівень фізичних виявів стресу, таких як головний біль або біль у серці. 

Ці фактори вказують на те, що війна створює постійне напруження, яке важко компенсувати навіть за умов адаптації.

Позитивна тенденція, що простежується в опитуванні, – на 16%, у порівнянні з попереднім роком, зменшилася частка опитаних журналістів, що не дозволяють собі відпочивати. Водночас 28,5% респондентів заявили, що не мають права і часу відпочивати зараз, коли потрібно працювати. 

Також зменшилася частка журналістів, які відчувають депресію або безнадію. У 2024 році цей показник становив 20,8% в порівнянні з 35% у 2023 році. Це також може свідчити про адаптацію медійного середовища до реалій і відмову від завищених очікувань. 

Водночас у медійного середовища тривало у 2024 році зниження віри в перемогу. Якщо 2022 року цей показник становив 72,4%, то 2024 року – лише 20,8%. Втрата оптимізму стає одним з факторів, що потребує додаткової уваги до психоемоційного стану журналістів.

Що допомагає медійникам триматися?

Журналісти назвали головні фактори, які допомагають їм триматися***:

  • Час із сім’єю, дітьми та домашніми тваринами – про це заявили 52,5% опитаних. Цей показник постійно збільшується за три роки війни.
  • Улюблена справа чи хобі – 40% опитаних журналістів.
  • Волонтерство та донати на ЗСУ –  37,5% респондентів.
  • Регулярний відпочинок – 33% медійників.

Крім того, відвідування психотерапевтів зросло до 21% порівняно з 15,7% у 2023 році. Спостерігається також помірне зростання використання антидепресантів – цей показник 2024 року становив 13%.

*Опитування охоплювало питання щодо пережитого емоційного досвіду. Це питання було внесено з метою розуміння, з якими психологічними труднощами доводиться стикатися під час роботи журналістам. Респондентів просили вказати, чи відчували вони певні емоційні стани з переліку показників для вияву депресивного стану, який використовує Американська асоціація психіатрів та Національна служба з охорони здоров’я Великої Британії. У керівництві з діагностики та статистичного обліку психічних розладів – четвертого видання – вказується, що особа, яка відчуває п’ять та більше симптомів з цього переліку перебуває в стані депресії. Оскільки ми не можемо використовувати дані цього дослідження для діагностування, ми можемо використати ці дані під час тренінгів, на семінарах, для надання спільноті журналістів-фрилансерів знань для виявлення важливих індикаторів, за якими можна відстежувати власний емоційний стан та обізнаність щодо психологічних травм. 

**Дослідження проводилося методом кількісного анонімного онлайн-опитування за простою випадковою вибіркою серед потенційних респондентів – журналістів і редакторів, що працюють. Усього було отримано 120 відповідей від медійників з усіх регіонів України. З них 72,5% жінок, 27,5% чоловіків. Максимальна похибка становить 5%. Дослідження проводилося протягом 1–17 грудня 2024 року. 

***Сума відповідей не дорівнює 100%, адже респонденти могли обрати кілька з них.

Колаж: ІМІ

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
опитування
Джерело матеріала
loader
loader