Нова адміністрація Трампа хоче змінити режим у Венесуелі, де диктатор Ніколас Мадуро сфальсифікував вибори, ув’язнив суперницю і цього місяця навіть погрожував вторгнутися на територію США Пуерто-Ріко.
«Ми не будемо проти, якщо Мадуро стане сусідом Асада у Москві», — підтвердив наміри Дональда Трампа один із його радників у коментарі Axios.
Режим Мадуро став серйозною проблемою як для Латинської Америки, так і для США. За останнє десятиліття через його правління Венесуелу залишило майже вісім мільйонів людей — це найбільша міграційна криза в Західній півкулі.
«Адміністрація Трампа прагне, щоб Мадуро пішов із політичної арени, за прикладом сирійського диктатора Башара Асада. Проте зміна режиму не обов’язково означає військову операцію», — стверджують радники Трампа.
Під час передвиборчої кампанії Трамп звинуватив Мадуро у навмисному відправленні кримінальних банд, таких як Tren de Aragua, до США.
Венесуела, яка є багатою на нафту, але бідною на готівкові ресурси країною, за словами майбутнього держсекретаря Трампа Марко Рубіо, фактично керується «наркоторговельною організацією, яка діє як держава».
Рубіо, який сам став мішенню вбивства з боку президента Венесуели Ніколаса Мадуро, зазначив, що режим Мадуро тісно співпрацює з Кубою, Китаєм, Росією та Іраном, який виробляє безпілотники у Венесуелі.
Раніше Трамп запровадив санкції проти Венесуели, однак наразі незрозуміло, які саме заходи він планує для відсторонення Мадуро від влади.
Його інтерес до Венесуели зріс після рішення чинного президента Джо Байдена пом’якшити санкції проти Куби.
«Це не може тривати довго. Мадуро буквально руйнує країну, спричиняє масову міграцію, відправляє злочинців до США, а видобуток нафти падає, тоді як у країні присутні китайці, росіяни та кубинці», — сказав радник Трампа, коментуючи ситуацію у Венесуелі.
Наприкінці 2024 року нафтові компанії намагалися лобіювати покращення відносин між США та Венесуелою, пропонуючи угоду «нафта в обмін на мігрантів».
Передбачалося, що США могли пом’якшити санкції та отримувати більше нафтопродуктів, наприклад асфальту, з Венесуели. Та ж, у свою чергу, мала погодилася на уповільнення еміграції або, можливо, прийняти назад мільйони депортованих зі США мігрантів.
Однак Трамп скептично ставиться до таких угод та заявив, що США не мають купувати енергоносії та нафту у Венесуели, оскільки мають їх у 50 разів більше.
9 січня, після нетривалого арешту лідерки венесуельської опозиції Марії Коріни Мачадо, Трамп у дописі в Truth Social згадав її по імені та попередив, що «борці за свободу не повинні постраждати, і мають залишатися у безпеці та живими!»
Після того як Мадуро погрожував вторгнутися в Пуерто-Ріко, губернатор острова Дженніфер Гонсалес-Колон попросила Трампа відповісти. Наразі Трамп не відповів.
Водночас коли радника Трампа запитали про реакцію команди на погрози Мадуро, він зі сміхом відповів: «Він збирається вторгнутися в Пуерто-Ріко? З чим?».