Майбутня зустріч чи розмова Трампа з Путіним викликає тривогу – експосол України у США
Майбутня зустріч чи розмова Трампа з Путіним викликає тривогу – експосол України у США

Майбутня зустріч чи розмова Трампа з Путіним викликає тривогу – експосол України у США

Майбутня зустріч чи розмова Трампа з Путіним викликає тривогу – експосол України у США

За словами Олега Шамшура, якщо Трамп і завершить російсько-українську війну, то швидше за все, зробить це, виходячи з власних інтересів.

Українському суспільству не варто розраховувати на те, що обраний президент США Дональд Трамп обійме посаду і одразу вирішить питання російсько-української війни. Та й майбутня зустріч чи розмова Трампа з Владіміром Путіним викликає тривогу, пише  колишній посол України в США Олег Шамшур у статті «Трамп готує «шок і трепет». Якою ціною він може закінчити війну в Україні?».

Трамп вже й сам визнав, що припинення війни в Україні є надскладним завданням. І що для його розв’язання потрібно принаймні пів року, а не «24 години», як заявляв обраний президент під час передвиборчої кампанії.

Своєю чергою Марко Рубіо, якого Трамп хоче призначити держсекретарем США, заявляв, що війна в Україні «зайшла у глухий кут». Хоча, як він вважає, не можна дозволити Росії захопити всю Україну, Київ не зможе повернути всі суверенні території, контрольовані Росією. Задля досягнення мирних домовленостей, на думку Рубіо, на поступки мають піти не тільки РФ, а й Україна і США. Майбутній держсекретар правильно зазначає, що санкції є важелем впливу США на Росію, і припускає можливість їхнього послаблення. Про неможливість повернення України до кордонів 2022 року заявляв раніше і кандидат у міністри оборони Піт Гегсет, а про можливість пом’якшення санкційного режиму — Кевін Келлог, якого Трамп обрав на посаду спеціального представника з питань України та Росії.

«Таким чином, команда Трампа погоджується на фактичний поділ України і в перспективі не виключає бодай часткового повернення до нормальних відносин із Росією. Разом із тим Трамп не планує надавати Україні безпекові гарантії, перекреслює наші євроатлантичні перспективи і публічно зізнається в розумінні негативних «почуттів» Росії щодо членства України в НАТО. У цьому контексті майбутня зустріч чи розмова американського президента з російським диктатором викликає у мене глибоку тривогу», – пише Шамшур. 

Особливо, за його словами, така перспектива контакту Путіна й Трампа стала тривожною після здавалось би не дотичних до України заяв про анексію Гренландії та відновлення контролю над Панамським каналом, включно із можливістю застосування силового сценарію. Експосол зазначив, що такі висловлювання Трампа чітко показали, що він переконаний в існуванні одних правил поведінки для потужних держав, подібних до США, і зовсім інших — для слабкіших країн, які мають підкорятися волі «великих хлопців». Крім того, Трамп, за словами Шамшура, також фактично піддав сумніву принцип непорушності кордонів — один з основоположних принципів сучасного міжнародного права.

«Українцям, як і всій неамериканській решті світу, треба виходити з того, що ми не маємо іншого вибору, ніж шукати найбільш ефективні засоби взаємодії з лідером, якого обрали виборці Сполучених Штатів. І робити це потрібно, попри його зверхність, самозакоханість, емоційні перепади та мінливість характеру. Головний тягар зусиль на цьому напрямку падає на плечі нашого керівництва, політиків та дипломатів. Українському суспільству в цілому важливо зрозуміти марність розрахунків на те, що «прийде Трамп і все вирішить». Якщо і вирішить, то вирішить, виходячи з власних інтересів», – пише автор.

За словами Шамшура, аби вистояти в боротьбі з російським агресором, потрібні не лише надзусилля західних партнерів України. Потрібна ремобілізація всього українського суспільства, коли всі аспекти його життя підпорядковані цій меті. Потрібна нова якість управління державою, яка відповідала б критичності ситуації.

Інавгурація Дональда Трампа відбудеться вже сьогодні, 20 січня. Висловлювання обраного президента США щодо України часто були різкими й непередбачуваними. Як вони змінювались, читайте за посиланням.

Джерело матеріала
loader
loader