Розумні ферми: роль шаф управління
Розумні ферми: роль шаф управління

Розумні ферми: роль шаф управління

Сучасне сільське господарство важко уявити без автоматизації, бо це зручно, ефективно, пришвидшує процеси, виключає людський фактор, забезпечуючи постійний контроль за різними параметрами. Шафи управління - це не просто елемент технічного обладнання, а основа успішної автоматизації фермерського чи тепличного господарства. 

Розумні ферми: роль шаф управління - Фото 1

Власне, вони є центром, котрий координує роботу усього устаткування та різних систем мікроклімату, таких як вентиляція, освітлення, опалення, полив, дозування кормів тощо. Ці пристрої забезпечують стабільну роботу господарства, оптимізують витрати та покращують ефективність виробництва. 

"Основними компонентами шаф управління є контролер - мозок системи, який керує всіма підключеними пристроями, реле та пускачі, котрі забезпечують ввімкнення та вимкнення окремих модулів, датчики, що збирають інформацію про параметри навколишнього середовища (температуру, тиск, вологість, освітлення), екран чи панель управління - інтерфейс задля взаємодії із системою, модулі захисту, які оберігають систему від перепадів напруги, коротких замикань або перевантажень, комунікаційні модулі для під’єднання до локальної мережі чи інтернету, даючи доступ до віддаленого управління", - розповідає інженер компанії VADA Олександр Сакун. 

Найчастіше ці шафи встановлюються на фермах та теплицях. Зі слів інженера VADA, це дуже зручний елемент автоматизації, який за початкової інвестиції економить потім господарству чимало витрат. Зокрема, на фермах допомагає керувати світловим режимом для підтримки природного циклу тварин, клімат-контролем і системами вентиляції, забезпечуючи свіже повітря у приміщеннях, регулюючи температурою залежно від сезону і потреб поголів’я, дозуванням кормів та автоматичними наповненням годівниць, системами напування, контролюючи роботу насосів води. 

У теплицях автоматизується система поливу, опалення, вологості та регулювання освітлення, керуючи насосами, фільтрами, обігрівачами чи охолоджувачами. Шафа також сигналізує про аварію чи відхилення у роботі. На фермах із гідропонікою контролює рівень води та концентрацію поживних речовин. 

"Зараз до нас часто звертаються сільгоспвиробники із замовленням шаф управління, - розповідає Олександр Сакун. - Автоматизація на фермах поступово стає усе більш затребуваною. Наші шафи ефективно працюють на птахокомплексах корпорації “Агро-Овен” та ТОВ “Улар”. З менших клієнтів можу виокремити ТОВ “ЛПУ”. Загалом будь-яке господарство собі може їх дозволити. Це не є якоюсь розкішшю, а швидше зручна необхідність". 

Компанія VADA пропонує як збір шаф з усіма побажаннями замовника, так і монтаж їх на підприємстві. Можливий і такий варіант: спеціалісти збирають шафу управління, а господарство самостійно її встановлює у себе з урахуванням рекомендацій інженерів. 

Якогось єдиного стандарту не існує, бо кожна шафа збирається під конкретні потреби господарства. Від цього залежить і її кінцева вартість. Крім того, начиння теж є різне як за ціною, так і за якістю. Кожен обирає на свій смак та гаманець. 

Шафи управління скорочують витрати на персонал: програмою задаються певні параметри дії різних систем, і все працює злагоджено, як єдиний організм. Можливість віддаленого управління - ще одна важлива опція, яка допомагає бути в курсі всіх справ на фермі чи теплиці. За рахунок оптимізації роботи обладнання (увімкнення чи вимкнення за розкладом або датчиками) скорочується споживання енергії, що особливо актуально у нинішній час. 

"Наші шафи оснащені системами аварійного захисту у разі перевантаження, короткого замикання чи інших несправностей. Ми встановлюємо реле напруги, безперебійники, аби процеси на фермі були безперервними. Як і в теплицях, де система автоматичного управління поливом, освітленням і температурою є критично важливими для досягнення високих урожаїв", - наголошує Олександр Сакун. 

Чому вигідні шафи управління? До прикладу, в тепличному господарстві Київської області було встановлено багатофункціональну шафу управління для теплиці площею 2 га. Після автоматизації фермер зміг:

  • знизити витрати на воду на 25%;
  • підвищити врожайність огірків на 18% завдяки точному клімат-контролю;
  • зменшити ручну працю, заощаджуючи 40 робочих годин на місяць.

Хіба невигідно?! Цифри говорять самі за себе. 

Шафи управління розрізняються за функціоналом - однозадачні (для конкретної системи: наприклад, для поливу, вентиляції) та багатофункціональні, які забезпечують комплексне управління комплексом. 

За рівнем автоматизації вони є ручні, напівавтоматичні і повністю автоматичні. 

Який би тип шафи ви собі не обрали, в будь-якому разі це рішення допоможе бути вашому господарству більш продуктивним, сприятиме створенню комфортним умовам для тварин, птиці чи рослин та скороченню деяких витрат.  

                

 

Джерело матеріала
loader
loader