Дональд Трамп вдруге повернувся до Білого дому. Проте цього разу більша частина світу більш спокійно, навіть оптимістично, очікує на його другий термін. Така стримана реакція свідчить про те, як змінилися очікування світу від Америки за останні вісім років — і як сам світ став більш "трампівським", вважає Хел Брендс, колумніст Bloomberg Opinion, передає ZN.UA.
Колумніст вказує на те, що європейські лідери — в тому числі президент Франції Еммануель Макрон і генеральний секретар НАТО Марк Рютте — поспішили взаємодіяти з Трампом ще до його інавгурації. Загалом, світ очікує, що Трамп радше допоможе, а не зашкодить шансам на мир в Україні та на Близькому Сході.
У певному сенсі іноземні лідери є більш стриманими щодо другого президентства Трампа, тому що вони бачили, що працює, а що ні. Лідери країн-членів Альянсу, які відкрито конфліктували з Трампом після 2017 року, рідко отримували вигоду: Меркель ледь не стала свідком виведення третини американського військового контингенту з Німеччини.
Союзники, які досягли кращих результатів, такі як Японія та Польща, зазвичай лестили Трампу та підкреслювали свою здатність підтримувати його політичну та геополітичну програму.
"До того ж, зміни, що наближаються, цього разу не будуть такою вже й несподіванкою. У 2016 році багатьом лідерам було важко повірити, що Америка, яка довгий час була захисником ліберального порядку, обрала президента, який відверто ненавидить цей проєкт. Тепер, ймовірно, вони бачать повернення Трампа як частину більшого зсуву, в якому США беруть на себе менше відповідальності за глобальний порядок і стають більш відверто трансакційними у своїх відносинах зі світом", — додає колумніст.
Найголовніше, що світ менше жахається Трампа, бо він став більше схожим на нього. Ідеї, з якими Трамп прийшов до влади — ворожість до міграції та глобалізації, акцент на національній ідентичності та суверенітеті, — тепер оживляють політичні дебати та дестабілізаторів на багатьох континентах, підсумував Брендс.