Президент США Дональд Трамп має важелі, щоб змусити Владіміра Путіна швидко припинити війну в Україні, якщо він відмовиться від млявого, непослідовного економічного тиску з боку адміністрації Джо Байдена. Про це повідомляє TIME.
У перший день перебування Трампа на посаді він вперше за кілька тижнів публічно висловив свої погляди на вторгнення Путіна в Україну під час прес-конференції в Овальному кабінеті.
"Я думаю, що Зеленський хоче мирної угоди, але я не знаю, чи хоче її Путін. Я думаю, що Росія матиме справжні проблеми. Я думаю, що Путін руйнує Росію", – зазначив американський лідер.
"Трамп має рацію. У той час, як Росія хитається на полі бою, наближаючись до 700 000 жертв, покладаючись на північнокорейські війська та іранські безпілотники, Путін не просунув свій військовий порядок денний, а путінська економіка, що підживлюється війною, виснажила життєздатність країни в усіх секторах. Путін скоротив реінвестиції в свою промислову базу і захопив контроль над більшістю приватних підприємств, знищивши колись могутню індустріальну міць країни. Коротше кажучи, він підтримує енергетичну піч Росії, підкидаючи туди меблі з вітальні", – йдеться у матеріалі.
Журналісти зазначають, що Росія перебуває у справжній біді, оскільки її економіка розвалюється, а Путін руйнує Росію. І що ще важливіше, повернення Трампа може зіштовхнути російську економіку з обриву і завдати смертельного удару по режиму у Кремлі, що хитається. Сьогодні Трамп заявив, що його санкції відрізали Ірану можливість фінансувати проксі-тероризм ХАМАС, Хезболли і хуситів, що стало можливим завдяки млявому впровадженню санкцій Байденом. Аналогічно, за умови належного застосування санкцій, російська економіка до Великодня опиниться на межі краху.
Те, що повернення Трампа може покласти край правлінню Путіна, здавалося неймовірним ще кілька тижнів тому. Багато прихильників України відкрито побоювалися, що президент США може нав'язати Україні погану мирну угоду, яка буде рівнозначна капітуляції, на тлі часто декларованого Трампом наміру "закінчити" війну в перший же день свого перебування на посаді. Але так само, як Трамп продемонстрував готовність еволюціонувати в питаннях бізнесу після того, як він дізнався реальні факти, схоже, американський лідер так само змінив свою позицію щодо Путіна після того, як він дізнався, наскільки слабкою є російська економіка.
"Простіше кажучи, російська економіка розвалюється - Путін канібалізує продуктивну економіку, щоб фінансувати свою військову машину. Якщо Путін втратить джерело несподіваних доходів від продажу нафти, яке підтримувало його останні три роки, то путінський режим майже напевно зазнає краху. Путін вже вичерпав резерви Росії на чорний день, виснаживши її колись грізні валютні резерви, і ніхто не бажає фінансувати дефіцит російського бюджету, купуючи нікому не потрібні російські облігації", – кажуть автори статті.
Тим часом російський рубль обвалюється як валюта, яку демпінгує навіть Китай, російський центральний банк вичерпав свою вогневу міць, а Путін не може скоротити витрати, якщо він не фінансує свою власну дорогу військову машину. Росія не може компенсувати втрату експорту нафти, оскільки вона вже втратила 90% свого колишнього експорту природного газу завдяки тому, що Європа нарешті відмовилася від залежності від російського трубопровідного газу. Крім експорту енергоносіїв, країна мало що дає світовій економіці.
Журналісти наголошують, що доходи від продажу нафти є потужним важелем тиску на російську економіку, і Трамп зрозумів силу цього важеля так, як цього не зробила адміністрація Байдена.
Перспективи російських продажів нафти тепер зовсім інші, і повний економічний крах Росії виглядає набагато більш імовірним. З обіцянками Трампа знизити ціни на нафту і збільшити внутрішній видобуток нафти в США на 3 мільйони барелів на день, світ більше не потребуватиме російського видобутку нафти в тій же мірі, і Путін відчує біль, оскільки він буде продавати нафту за цінами, нижчими за беззбитковість.
За даними Saudi Aramco, беззбитковість видобутку російської нафти становить колосальні 44 долари за барель, що є найвищим показником для будь-якого великого виробника нафти і вдвічі перевищує витрати Саудівської Аравії, Об'єднаних Арабських Еміратів, Ірану та інших великих виробників нафти - частково завдяки недоступності основних російських нафтових родовищ глибоко в Арктиці.
Таким чином, між його підвищеною беззбитковою вартістю видобутку нафти в 44 долари за барель і витратами, які, за нашими оцінками, становлять близько 20-30 доларів за барель на доставку цієї нафти на ринок, Путін втрачатиме гроші, коли ціна на нафту впаде нижче поточних рівнів. Навіть якщо Путіну не буде боляче від органічного падіння цін на нафту, якщо Трамп запровадить додаткові санкції та експортні обмеження для російських нафтових компаній, за що виступав кандидат на посаду міністра фінансів Скотт Бессент під час слухань щодо його затвердження, то Путін буде майже благати про полегшення, оскільки його економіка вибухне, а експортні надходження від нього будуть придушені.
Історія свідчить, що цей план економічного тиску на Росію вже успішно спрацьовував раніше. Холодна війна закінчилася значною мірою через несподіваний вибух російської економіки, якого багато експертів не очікували, але який став вразливим місцем, яке зрозумів Рональд Рейган, лідер, який керувався більше інтуїцією, ніж ретельним аналізом проблем. Тепер у Трампа є можливість проколоти путінську пропагандистську кулю і задушити російську економіку до повного краху, якщо він вирішить це зробити.
Раніше президент США Дональд Трамп під час пресконференції у своїй резиденції в Мар-а-Лаго з нагоди затвердження Конгресом його перемоги на виборах заявив, що хотів би закінчити війну в Україні за півроку. Він також висловив впевненість у тому, що Владімір Путін хоче з ним зустрітися.
Трамп після інавгурації обіцяє зміни у внутрішній політиці США, а також новий підхід до світових конфліктів. Як це вплине на Україну? — Читайте у статті Олега Шамшура "Трамп готує "шок і трепет". Якою ціною він може закінчити війну в Україні?".