Єврокомісар Домбровскіс пояснив, чому ЄС важко узгоджувати санкції
Єврокомісар Домбровскіс пояснив, чому ЄС важко узгоджувати санкції

Єврокомісар Домбровскіс пояснив, чому ЄС важко узгоджувати санкції

Єврокомісар Домбровскіс пояснив, чому ЄС важко узгоджувати санкції

Союз, зокрема, досі не запроваджував санкції проти російського газу.

Єврокомісар з питань економіки та продуктивності Валдіс Домбровскіс заявив, що західні демократії повинні продовжувати санкційний тиск на РФ, поки та продовжує агресію проти України. Також, як сказав Домбровскіс під час форуму в Давосі в середу, 22 січня, важливо, щоб Росія “заплатила” за шкоду, завдану Україні.

Він зазначив, що ключове джерело доходів для РФ — це експорт енергоносіїв, нафти та газу, здебільшого. І саме тут у питанні санкцій ЄС здатен зробити більше. Домбровскіс нагадав, що G7 запровадила стелю цін на нафту РФ, але Росія знайшла шляхи для обходу, використовуючи, зокрема, тіньовий флот — дедалі більша кількість танкерів якого також потрапляє під санкції. Також ЄС не зміг узгодити санкції проти російського газу, але, як наголосив єврокомісар, Союз намагається скорочувати залежність від енергоносіїв РФ.

Втім, він визнав, що імпорт російського СПГ зростає — і в цьому секторі, за словами Домбровскіса, є шляхи, за допомогою яких можна було б натиснути на РФ.

Модератор запитав єврокомісара, чому ж тоді ЄС не використовував ці шляхи раніше.

“Якщо ви запитаєте особисто мене, то я вважаю, ми могли б і повинні були б зробити більше”, - сказав Домбровскіс, але додав, що, безперечно, внутрішньополітична ситуація в країнах-членах грає свою роль, і динаміка в різних країнах ЄС різна.

“Варто зазначити, що в питанні санкцій у ЄС потрібна одностайність усіх 27 країн-членів. І той факт, що ми погодили вже 15 пакетів санкцій свідчить про те, що ми можемо доходити згоди в питанні санкцій”, - пояснив він.

Але, як додав єврокомісар, складно дійти згоди абсолютно в усьому, зокрема, російський природний газ досі не під санкціями, адже деякі країни ЄС виступили проти цього. 

Також свою роль має вплив на економіку країн ЄС. Росія використовувала газ як засіб для тиску в 2022 році, і Європі довелося швидко шукати альтернативу російським поставкам.

“Норвегія зараз наш найбільший постачальник природного газу, а США — СПГ. Ми працюємо також і з іншими постачальниками”, - сказав Домбровскіс, наголосивши, що європейські країни змогли знайти альтернативних постачальників і Росія не може більше використовувати свій газ як інструмент тиску.

Загалом, за словами Домбровскіса, санкції працюють.

“Хоча економічно, безперечно, ми можемо робити більше. Важливо знайти політичний консенсус”, - додав він.

Повідомлялося, що в 2024 році імпорт російського скрапленого природного газу (СПГ) до ЄС досяг рекордного рівня. Комісар ЄС із питань енергетики Дан Йоргенсен обіцяв представити план того, як Союз може досягти поставленої на 2027 рік мети — відмовитися від усіх російських викопних видів палива, а президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн натякала, що ЄС може збільшити імпорт енергоносіїв із США.

Росія, тим часом, не полишає спроб повернутися зі своїми енергоносіями в Європу, розробляючи для цього гібридні стратегії. Про те, як “Росія маскується, щоб повернути свої нафту і газ в Європу. Як її зупинити”, розповідала команда Центру “Стратегія ХХІ” — Михайло Гончар, Оксана Іщук, Ігор Стукаленко та Андрій Чубик.

 

Джерело матеріала
loader
loader