Проєкт Stargate очолюють OpenAI, японський конгломерат SoftBank та Oracle, зазначені як «первинні інвестори» — причому компанія Сема Альтмана відповідатиме за операційну діяльність, а SoftBank візьме на себе фінансову сторону (керівник конгломерату Масайоші Сон стане головою Stargate).
«Проєкт Stargate — це нова компанія, яка має намір побудувати інфраструктуру ШІ для OpenAI у США», — йдеться у спільній заяві OpenAI, Oracle і SoftBank. «Цей проєкт не тільки підтримає реіндустріалізацію Сполучених Штатів, але й забезпечить стратегічний потенціал для захисту національної безпеки Америки та її союзників».
Початкові інвестиції у проєкт Stargate становитимуть $100 млрд, однак протягом наступних чотирьох років цю суму планують збільшити щонайменше до $500 млрд.
У проєкті також беруть участь Microsoft, Arm, Nvidia та близькосхідний AI-фонд MGX — і в цьому реченні є відповіді на питання звідки візьмуться чипи та потенційне подальше фінансування (MGX — це спеціалізований венчурний фонд, тісно пов’язаними з сім’ями, що правлять в Еміратах).
Microsoft бере участь в проєкті як «технічний партнер» і окремо оголосила про «оновлення угоди з OpenAI, яка діятиме до 2030 року». Нагадаємо, що початково корпорація інвестувала близько $10 млрд у стартап, чим забезпечила собі першочерговий доступ до API OpenAI.
Зазначимо, що SoftBank також є інвестором OpenAI й виділив близько $500 млн в останньому раунді фінансування, а також додаткові $1,5 млрд, які дозволять стартапу продати акції на тендері. Oracle тим часом має угоду з OpenAI щодо постачання обчислювальних ресурсів ШІ.
Сон і Трамп тісно співпрацюють з 2016 року, а SoftBank ще під час першої каденції оголосив, що інвестує $50 млрд у стартапи в США та створить 50 000 робочих місць.
Перший датацентр в межах проєкту Stargate побудують в Техасі й він споживатиме майже гігават енергії вже до середини 2026 року (цього достатньо для забезпечення 750 000 невеликих будинків). За оцінками Goldman Sachs, до 2028 року на штучний інтелект припадатиме близько 19% потреби центрів обробки даних в електроенергії.
Джерело: TechCrunch, The Verge