США, Австралія, Індія та Японія у вівторок, 21 січня, підтвердили готовність до співпраці після першої зустрічі головних дипломатів країн “четвірки” (Чотиристоронній діалог з питань безпеки, Quad) після вступу на посаду американського президента Дональда Трампа, повідомляє Reuters.
У спільній заяві після переговорів у Вашингтоні, які приймав новий державний секретар США Марко Рубіо у свій перший день на посаді, чотири країни заявили, що будуть регулярно контактувати для підготовки до майбутнього саміту лідерів групи в Індії, який очікується цього року.
“Четвірка” поділяє занепокоєння зростанням впливу Китаю. За словами аналітиків, ця зустріч демонструє, що протидія Пекіну є одним із ключових пріоритетів для Трампа.
Рубіо зустрівся з главами МЗС Австралії Пенні Вонг, Індії — Субрахманьямом Джайшанкаром і Японії — Такеші Івая.
“Важливо, що зустріч міністрів закордонних справ “четвірки” відбулася за кілька годин після інавгурації Трампа”, - сказав Джайшанкар, додавши, що це підкреслює пріоритети нової адміністрації США.
Чотири країни підтвердили “спільну прихильність зміцненню вільного і відкритого Індо-Тихоокеанського регіону, де підтримуються і захищаються верховенство права, демократичні цінності, суверенітет і територіальна цілісність”.
“Ми також рішуче виступаємо проти будь-яких односторонніх дій, спрямованих на зміну статус-кво за допомогою сили або примусу”, - йдеться у спільній заяві, що є посиланням на загрозу вторгнення Китаю на Тайвань.
Це стосується і Східно-Китайського моря, де Японія втягнута в територіальну суперечку з Китаєм, і спірних вод Південно-Китайського моря, йдеться в окремій заяві японського уряду.
На зустрічі Івая також висловив занепокоєння щодо ядерної зброї та ракетних розробок Північної Кореї.
На окремій двосторонній зустрічі Івая сказав Рубіо і раднику Трампа з національної безпеки Майку Волтцу, що Японія не має іншого вибору, окрім як продовжувати зміцнювати свою обороноздатність з огляду на ситуацію з безпекою в Східній Азії.
Рубіо також провів окремі зустрічі з Вонг та Джайшанкаром.
Ключовою метою для Австралії було отримати запевнення від Вашингтона щодо масштабного оборонного проєкту AUKUS, покликаного дозволити Австралії отримати атомні ударні підводні човни та інші передові види озброєнь, такі як гіперзвукові ракети.
Міністр закордонних справ Австралії заявила про “дуже позитивну дискусію” з Рубіо щодо AUKUS.
Вонг і Рубіо обговорили зусилля щодо продовження двостороннього оборонного співробітництва, AUKUS, а також критично важливі корисні копалини і безпеку глобального ланцюга поставок, згідно з заявою Державного департаменту США.
Представники Трампа працюють над тим, щоб запланувати ще одну зустріч міністрів закордонних справ “четвірки”.
Представники “четвірки”проводили багато зустрічей за часів адміністрації колишнього президента США Джо Байдена, приділяючи увагу, зокрема, військовій та економічній активності Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Пекін критикує “четвірку” як групу “холодної війни”, а також заявляє, що альянс AUKUS посилює регіональну гонку озброєнь.