Білорусь залишається загрозою для України та європейських країн - експерти
Білорусь залишається загрозою для України та європейських країн - експерти

Білорусь залишається загрозою для України та європейських країн - експерти

Білорусь нестиме військову загрозу для України та європейських країн НАТО, поки в державі панує проросійський лад.

На цьому наголосили учасники круглого столу «Розширення війни: Білорусь як плацдарм для атаки на держави HATO», який проходив в Укрінформі, передає кореспондент агентства.

«Наш північний сусід часто проявляє себе досить неоднозначно по відношенню до України та інших сусідів, що викликає занепокоєння. І ми розуміємо, що процес демократизації найближчим часом в тих умовах не спостерігається і не варто на нього сподіватися. Але тим не менше ми повинні мати певні надії, певний аналіз та розрахунки на майбутнє», - зазначив директор програми російських і білоруських студій аналітичного центру «Українська призма» Ярослав Черногор.

Представник із оборони та національної безпеки Об'єднаного перехідного кабінету Білорусі Вадим Кабанчук підкреслив, що те, що зараз відбувається в регіоні, методи тиску та експансії Російської Федерації, дуже схожі з тими, які використовував агресор проти України: «обнулення державності, ідентичності, просування ідеї „русского мира...»

Білорусь залишається загрозою для України та європейських країн - експерти - Фото 1

«Для того, щоб ми ефективно могли разом протистояти Російській Федерації та режиму в Білорусі, країнами нашого регіону необхідно мати спільну координацію, мати необхідні інструменти для реагування при різних сценаріях», - наголосив Кабанчук.

Водночас заступник директора Міжнародного центру протидії російській агресії Дмитро Громаков зауважив, що Білорусь наразі опинилася перед стратегічним для себе вирішенням питання, «чи вона буде в майбутньому в Європі, а чи стане плацдармом для нападу на неї».

Він зазначив, що можна вважати, що 24 лютого 2022 року відбулася «смерть Білоруської Республіки як такої, тому що ані юридичної, ані політичної оцінки білоруської Конституції з білоруської влади ніхто не надав. Саме тому з цього моменту можна вважати Білорусь окупованою територією, а режим, який існує наразі, - окупаційним».

Білорусь залишається загрозою для України та європейських країн - експерти - Фото 2

«Військові стратегічні навчання „Захід-2025“, які намагаються провести Росія та Білорусь в кінці року, фактично повторюють сценарій 2022 року і таким чином Білорусь перетворюється на генератор загроз і плацдарм для агресії проти інших країн… Дуже серйозним маркером того, на що готова Білорусь і що буде відбуватися в найближчі два роки, стане саме проведення цих навчань. Якщо Білорусь відмовиться від них, то, можливо, це буде сигналом для світу, що Росія пом’якшує свою хватку навколо Білорусі…», - відзначив Громаков.

Своєю чергою народний депутат України Олег Дунда висловив думку, що стан суспільства, економіки і держвлади Білорусі свідчать про те, що «Білорусь і її місцезнаходження географічно є загрозою для східного флангу НАТО».

Він нагадав, що Верховна комісарка ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас заявила, що, за даними розвідслужб, у 2028 році очікується вторгнення, напад Росією або перевірка спроможності обороноздатності європейської частини НАТО.

Депутат зауважив, що ризики цього є досить великими, проте напад «може навіть відбутись в цьому році», а регіони Балтики є самими вразливими, «бо при наявності сучасних технологій дронів окупувати ці території можна досить швидко і легко», але такі плани Росії неможливі без співучасті Білорусі.

Білорусь залишається загрозою для України та європейських країн - експерти - Фото 3

«Відповідно якщо протестів у Білосрусі не буде, то буде вважатися, що активного елемента в суспільстві немає, будь-якого спротиву немає, тоді в Білорусі буде готовий плацдарм для вторгнення у східні регіони НАТО… Усвідомлюючи це, люди мають для себе ухвалити рішення та розробити сценарій яким чином можна протистояти цим процесам», - наголосив парламентарій.

Водночас головна редакторка порталу «Хартія 97» Наталія Радіна підкреслила, що Білорусь давно розглядалась як країна, з якої здійснюється контроль над усією Центральною та Східною Європою, а військова присутність у державі Росії «дає Білорусі можливість здійснювати домінуючий вплив як на Україну, так і на країни заходу та Польщу».

Ми розуміємо, що військовий союз Білорусі та РФ має антиукраїнську та антинатівську спрямованість, що підтверджує проведення військових навчань та базування російських військових об’єктів на території Білорусі, додала вона.

Експертка також назвала навчання російських і білоруських військ, які заплановані на осінь цього року, реальною загрозою.

«Лише вільна та демократична Білорусь може бути гарантом безпеки України. І як би зараз не відбувались перемовини про перемир’я, не можна віддавати Білорусь Росії, бо в такому разі країна завжди буде плацдармом для потенційного нападу як на Україну, так і на країни заходу», - акцентувала головна редакторка.

Як повідомляв Укрінформ, у Білорусі розпочалося дострокове голосування на так званих виборах президента, яке триватиме включно до 25 січня. Основний день «волевиявлення» призначено на 26 січня.

Депутати Європейського парламенту закликали країни ЄСта міжнародне співтовариство не визнавати результати фейкових президентських виборів в Білорусі, де передбачувано «переможе» диктатор Олександр Лукашенко.

Теги за темою
Україна Білорусь Європа
Джерело матеріала
loader
loader