Після заяв Трампа Угорщина передумала блокувати санкції – Politico
Після заяв Трампа Угорщина передумала блокувати санкції – Politico

Після заяв Трампа Угорщина передумала блокувати санкції – Politico

Після заяв Трампа Угорщина передумала блокувати санкції – Politico

Віктор Орбан не отримав в особі американського президента союзника, на якого міг би розраховувати.

Після того, як президент США Дональд Трамп пригрозив Москві ще більшими санкціями, Угорщина можевідступити від свого наміру заблокувати продовження санкцій Євросоюзу проти Росії, пише Politico з посиланням на п’ятьох знайомих з ходом переговорів дипломатів.

Останніми днями Угорщина публічно гралася з можливістю відмовитися від продовження санкцій ЄС проти Росії – формальне рішення, яке всі 27 країн ЄС повинні ухвалювати кожні шість місяців. Санкції охоплюють все: від суворих торговельних обмежень до заморожування майже 200 мільярдів євро суверенних активів.

«Настав час для змін!», –проголосив у вівторок прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

На додаток дозвичних аргументів про те, що ці заходи завдають шкоди економіці ЄС, Орбан також заявив, що Євросоюз, перш ніж вживати заходів, повинен дочекатися бачення Дональда Трампа з цього приводу.

У середу Орбан отримаввідповідь президента США у несподівано войовничому пості в соціальній мережі Truth Social. 

Трамп заявив, що Росія повинна «ПРИПИНИТИ цю безглузду війну» і у разі невиконання вимоги пригрозив застосувати ще більш жорсткі санкції, мита та податки.

Вже у четвер дипломати в Брюсселі відчули, що Угорщина готова відмовитися від погрози вето. За словами двох дипломатів, представник Угорщини на зустрічах змінив риторику і заявив, що його країна ще не прийняла рішення щодо поновлення – помітний відхід від більш войовничої публічної риторики Орбана.

«Я думаю, що Угорщині краще порадитися зі своїм американським героєм. Здається, він якраз дуже підтримує санкції проти Росії», – сказав один з дипломатів ЄС, обізнаний з ходом переговорів, який, як і інші, у коментарі виданню побажав залишитися анонімним. 

Ця подія сталася напередодні вирішальної зустрічі в п'ятницю, коли чиновники з 27 країн ЄС спробують схвалити продовження обмежень. Формально на прийняття рішення вони мають час до 31 січня, однак ЄС планує у найближчі тижні накласти на  Росію нові санкції.

«Що стосується скасування санкцій, Орбан сказав, що хоче дочекатися інавгурації в США, що і сталося. Меседжі Трампа були дуже чіткими після [вимоги до Путіна]. Тож навіщо Орбану зривати голосування?», –  зауважив другий дипломат ЄС. 

Третій дипломат сказав, що консенсус полягає у тому, що санкції пройдуть «звичний процес ухвалення» в п'ятницю –  це означає, що вони будуть продовжені без інцидентів –  однак попередив, що несподіванки, зокрема і спроби блокування, можуть статися безпосередньо під час голосування.

Якщо санкції не будуть продовжені у п'ятницю, міністри закордонних справ ЄС можуть повернутися до цього питання в понеділок, коли зберуться в Брюсселі, щоб обговорити свою політику щодо Росії з огляду на повернення Дональда Трампа у Білий дім.

Якщо ЄС проґавить остаточний термін, найпершим наслідком стане те, що заморожені російські кошти – більшість з яких зберігається в бельгійському депозитарії Euroclear – повернуться назад до Кремля. 

Два посадовці, обізнані з перебігом процесу, заявили, що запасного плану для запобігання цьому сценарію не існує. Вони відкинули побоювання, що Бельгія може використати указ 81-річної давнини, який дозволяє монарху країни блокувати переведення активів в іншу країну. 

«Це Netflix. Це не реальне життя. Це ніколи не обговорювалося», – сказав один з чиновників, стверджуючи, що кошти належать приватній фірмі Euroclear, а не бельгійській державі.

Довгострокова санкційна пауза може також вплинути на наміри ЄС відмовитися від імпорту російських енергоносіїв. 

«Якщо Угорщина заблокує продовження енергетичних санкцій, це зведе нанівець значний прогрес у зміцненні енергетичної безпеки всередині блоку і зрадить союзників в Україні», – вважає Ісаак Леві, фахівець з російської енергетики з аналітичного центру «Центр досліджень енергетики та чистого повітря». 

Угорщина, у разі, якщо через неї режим санкцій буде скасовано, також може зіткнутися з негативними наслідками. Інше джерело Politico повідомило, що ЄС може відхилити багаторічну програму видатків країни – важливий документ, який має бути затверджений у лютому. 

«Я не очікую, що Угорщина заблокує продовження програми. Вона підвищує градус, але якщо вони скасують санкції, тут все вибухне», – попередив ще один з п'яти співрозмовників-дипломатів. 

 

Джерело матеріала
loader