Розпил на 350 мільйонів: як наближені до мера Кам'янського фірми освоюють бюджет
Розпил на 350 мільйонів: як наближені до мера Кам'янського фірми освоюють бюджет

Розпил на 350 мільйонів: як наближені до мера Кам'янського фірми освоюють бюджет

Розпил на 350 мільйонів: як наближені до мера Кам'янського фірми освоюють бюджет

Кам'янське — місто на Дніпропетровщині із населенням у 240 тисяч осіб. Опалювальний сезон для місцевої влади став несподіванкою, — станом на середину листопада через пориви мереж понад 250 будинків були без тепла.

Чому у Кам'янському постійні пориви мереж, несвоєчасний початок опалювального сезону, високі тарифи на тепло, якщо на це йдуть сотні мільйонів гривень із бюджету?

Ця історія — про схему на 350 млн грн, яку провернули через компанії, пов'язані з людьми, наближеними до мера Кам'янського Андрія Білоусова.

У чому полягає схема? На своїх людей реєструється ТОВ, яке отримує підряд на кілька десятків мільйонів гривень. Після «виконання» договору та отримання коштів фірму хоронять на фунтів, адресу реєстрації змінюють.

Таким чином два комунальні підприємства, що займаються опаленням міста, — «Кам'янська теплопостачальна компанія» та «Центральні тепломережі» роздали своїм фірмам за минулі чотири роки майже 350 млн грн.

 

Йдеться про сітку із восьми ТОВок: «Теплоенергосервіс-21», «Мерас», «Стевласт», «Мавіс-80», «ТК БіоЕнерго», «Екопаливоюніт», «Транс Енерджі Груп Україна», «Сервіс Спец Комплект», що постачали паливні пелети та ремонтували тепломережі.

Наведені нижче червоні прапорці вказують, що компанії могли використовуватися для виводу бюджетних коштів:

  • учасник схеми ТОВ «Теплоенергосервіс-21» дотичний до «Трейд Інвест Холдинг», що закуповувала котельні для міста, є фігурантом низки розслідувань і пов'язана із кумом мера Олександром Івановим;
  • засновниками та керівниками частини компаній були колишні керівники комунальних підприємств Кам'янської міської ради;
  • після «відпрацювання» тендерів компанії переоформляли на фунтів і часто на спільну адресу;
  • компанії розігрували між собою тендери — створювали видимість конкурентних торгів;
  • головне — з більшістю з них укладали договори без ПДВ (не в пільговий період). Це не тільки несплата податків у великих розмірах, а й додаткові мільйони до кишень посадовців і можлива схема виконання договорів лише на папері.

Про все детальніше.

Свої люди на своїх підрядах

Грудень 2021 року. Свіже ТОВ «Теплоенергосервіс-21» через два місяці після реєстрації отримує підряд майже на 57 млн грн на постачання пелетів (твердого палива) комунальному підприємству «Кам'янська теплопостачальна компанія».

Директором компанії стає Сергій Зацаренко — колишній керівник низки комунальних підприємств міста та ТОВ «Трейд Інвест Холдинг», що веде до кума мера — Олександра Іванова. Зокрема, засновником компанії у 2018–2021 роках була його мати Валентина Іванова.

Після цього кейсу на підряди заходять ще сім компаній, директорами та засновниками яких стають колишні посадовці місцевих комунальних підприємств. Наприклад, ТОВ «Стевласт», яке отримало підряди на 101 млн грн, керував Степан Старостін, він же колишній директор комунального підприємства «Тепломережі». Також із комунальної енергетики перейшов у приватний бізнес на ТОВ «Екопаливоюніт» і відразу на підряд у 26 млн грн Олександр Подупейко, що працював на керівних посадах у теплопостачальних міських підприємствах.

Ухилення від сплати податків

Фірми, які отримували десятки мільйонів гривень на підрядах, уже після перевищення ліміту операцій в мільйон гривень повинні були реєструватися платниками ПДВ. Однак роками цього не робили.

Часто це лазівка для приховування факту постачання (чи непостачання) товару. Адже немає ПДВ — немає податкових накладних. Це дає можливість приховувати походження товару, якого могло і не бути.

Таким чином, комунальні підприємства «Центральні тепломережі» та «Кам'янська теплопостачальна компанія» свідомо укладали угоди на десятки мільйонів гривень із неплатниками ПДВ на постачання паливних пелетів і ремонт тепломереж. Хоча достеменно знали, що згідно з чинним податковим законодавством такий обсяг поставок має право забезпечити тільки платник ПДВ.

Через махінації з ПДВ на закупівлях пелетів 13 млн грн можуть не дійти до бюджету. Йдеться про договори комунальних підприємств із «ТК БіоЕнерго», ТОВ «Екопаливоюніт» і ТОВ «Транс Енерджі Груп Україна» на загальну суму у майже 77 млн грн.

Аналогічну схему з несплатою ПДВ реалізовано і в договорах на ремонт тепломереж. У жовтні 2024 року було укладено 13 угод на 46 млн грн без ПДВ з ТОВ «Сервіс Спец Комплект». А це ще 8 млн грн повз бюджет. Крім того, сума завищень може бути набагато більшою, адже ремонт теплових мереж — це приховані роботи, повноту і якість виконання яких складно перевірити.

Ну і куди ж без завищень. 8 млн грн — різниця в ціні на постачанні майже 8 тис. тонн пелетів за завищеними цінами. Одне і те саме комунальне підприємство «Кам'янська теплопостачальна компанія» укладає із одними й тими самими постачальниками — ТОВ «Стевласт» і «Мавіс-80» у короткий проміжок часу договори на постачання пелетів із різницею в ціні в 1 тис. грн на тонні.

Таким чином, сума неправомірної вигоди через невключення до ціни ПДВ і завищення ціни сягає майже 29 млн грн. Звісно, якщо взагалі постачання були і в законтрактованих обсягах.

Розіграти тендер серед своїх

Аналіз закупівель свідчить, що ТОВ «Мавіс-80» лише створювало умови для конкуренції, щоб торги відбулися. За класикою, перемагала своя ще одна «дружня» компанія — «Теплоенергосервіс-21», «Мерас» або «Стевласт» із мінімальним розривом у ціні. Компанії були зареєстровані в одному приміщенні, мали однакові шаблони документів і синхронно подавали пропозиції.

 

Як хоронили відпрацьовані ТОВки

Крім того, що директори та засновники компаній працювали раніше на керівних посадах у комунальних підприємствам Кам’янського, «хоронили» використані ТОВки за класичними схемами — на фунтів та за адресами масової реєстрації.

Частину компаній після виконання договорів перереєстрували за однаковою адресою масової реєстрації — м.Київ, вул. Січових Стрільців, 21.

Переписували компанії також на підставних осіб із десятками уже «захоронених» компаній і низкою судових справ.

До прикладу, «Екопаливоюніт», яка отримала з бюджету 26 млн грн, уже через кілька місяців після підписання договору перереєстровують на «фунтессу» Станкевич Оксану Володимирівну, на якій висять два десятки компаній, у тому числі «Трейд Інвест Холдинг» (наближена до кума мера). Жінка має низку судових справ, у тому числі кримінальних, — крадіжки, хуліганство, вчинення домашнього насильства.

Так, «ТК БіоЕнерго», яка отримала 25 млн грн, через кілька місяців перереєстрували на «фунтессу» Кравцову Яну Володимирівну та спільну адресу для трьох ТОВок зі схеми — м. Київ, вул. Січових Стрільців, 21. Нова власниця компанії фігурує у судових справах за вчинення домашнього насильства, порушення правил утримання собак і котів, а також з позбавлення батьківських прав.

Ця схема яскраво демонструє, як роками з м. Кам'янського виводилися сотні мільйонів гривень. Тому правоохоронні органи мають перевірити факт і повноту виконання укладених договорів.

P.S. Восени мер Кам'янського Андрій Білоусов створив штаб із входження міста в опалювальний сезон, — стан справ із теплом у приміщеннях демонструють кабінетні фото чиновників у куртках.

Джерело матеріала
loader
loader