Андрій Бєлоусов
  • Дата народження
    17 березня 1959
  • Країна
    Росія
Андрій Бєлоусов
367

Андрій Бєлоусов

Бєлоусов Андрій Ремович: міністр оборони РФ

Андрій Бєлоусов - Фото 1

Бєлоусов Андрій Ремович — путінський чиновник, який підтримав анексію Криму, а також повномасштабне вторгнення в Україну. З травня 2024 року керує відомством війни

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Сім’я
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Декларація

Біографія

Андрій Ремович Бєлоусов народився 17 березня 1959 року в місті Москва, нині Російська Федерація.

Освіта

Після закінчення московської другої фізмат школи Бєлоусов став студентом економфаку столичного держуніверситету. У 1981 році отримав диплом економіста-кібернетика. 

Потім він став аспірантом Центрального економіко-математичного інституту при радянській академії наук. У 1988 році успішно захистив дисертацію та отримав звання кандидата економічних наук. Через вісімнадцять років він став доктором наук.

Сім’я

Батько нинішнього міністра оборони РФ, Рем Бєлоусов також був економістом, розробляв радянську наукову школу в сфері ціноутворення та економіки, учасник економічної реформи Олексія Косигіна. Мати Аліса Бєлоусова (до заміжжя Травнікова) — науковиця, спеціалізувалася на вивченні хімії рідкісних елементів.

За словами самого Андрія Бєлоусова, його дід по матері служив в охороні радянського диктатора Сталіна, а дід по батькові в кінці Другої світової війни дослужився до генеральських погонів у інженерно-авіаційній службі.

У путінського чиновника є молодший на 13 років брат. Дмитро Бєлоусов теж став економістом, займається прогнозуванням в народному господарстві.

Андрій Бєлоусов одружений другим шлюбом. Нинішня дружина Лариса займається бізнесом у сфері будівництва. У 1994 році перша дружина народила йому сина Павла. Його фірма Claire & Clarté займається інженерним консалтингом та цифровізацією.

Андрій Бєлоусов - Фото 2

Кар'єра

З 1980-х років Бєлоусов зайнявся науковою діяльністю в економічному прогнозуванні. Після розвалу Радянського Союзу він увійшов до складу групи аналітиків зовнішньополітичної асоціації, яка за ім'ям останнього голови радянського МЗС отримала неформальну назву "група Безсмертних".

Наприкінці 1990-х Бєлоусов виступав за державний контроль в економіці на круглих столах з макроекономіки, де зазвичай домінували молоді та прогресивні ліберали.

Протягом п'яти років на початку "нульових" Бєлоусов керував заснований ним же Центром макроекономічного аналізу і короткострокового прогнозування. Водночас він почав консультувати з економічних питань очільників російських урядів.

На початку 2006 року Бєлоусов обійняв крісло заступника міністра економічного розвитку. У сфері його відповідальності входила макроекономіка. Він намагався залучити інвесторів, займався реалізацією федеральних програм.

Через два з половиною роки Бєлоусов перейшов до апарату уряду. При прем'єр-міністрі Путіні він керував економічним і фінансовим департаментом. Був одним зі співавторів економічного порядку денного російського кабінету міністрів.

Навесні 2012 року повернувся до міністерства економрозвитку, і понад рік був головою відомства. Влітку наступного року Путін призначив Бєлоусова своїм президентським помічником з питань економіки. З 2015 по 2017 року Бєлоусов очолював Раду директорів "Роснефти".

Андрій Бєлоусов - Фото 3

На початку 2020 року він став першим заступником голови уряду. Був відповідальний за фінансові та економічні питання. На цій посаді він залишався протягом чотирьох років. Паралельно Бєлоусов очолював раду директорів "РЖД". 

У травні 2024 року він змінив Сергія Шойгу на посаді очільника міністерства оборони. На відміну від попередника Бєлоусов не має репутації глибоко корумпованої людини. Також серед причин, по яких Путін обрав Бєлоусова, полягала в основному в його лояльності та відсутності особистої харизми й амбіцій.

"Зараз Путіну важливо зробити так, щоб величезні суми грошей, витрачені на війну, не були розкрадені", - так політологи коментували призначення економіста, який ніколи не служив у армії на посаду голови військового відомства.

Інші вважали, що заміна Шойгу на Бєлоусова сигналізувала, що Путін розглядає повномасштабне вторгнення в Україну як війну на виснаження, в якій повинна виграти сильніша економіка. 

Андрій Бєлоусов - Фото 4

Призначення технократа, що має велику довіру, для управління роздутими військовим і промисловим бюджетами було знаком того, що війна є пріоритетом для Кремля і що Путін дійсно вірить: військова обстановка є стійкою для російської економіки.

Як писав Guardian, людина, яка працювала на Бєлоусова, описала його як економіста, здатного планувати на роки вперед, і одного з перших прихильників використання безпілотних літальних апаратів.

Цікаво, що ще на початку "нульових" економіст Бєлоусов отримував гранти на свою наукову діяльність від американських організацій. У "двадцятих" роках за отримання таких дотацій від "недружньої держави" громадянина РФ могли оголосити "іноземним агентом" та заборонити обіймати посади в органах публічної влади.

Компромат

Як і все найближче оточення Путіна, Бєлоусов перебуває під санкціями західних країн за участь у повномасштабному вторгненні в Україну. У 2014 році він був єдиним наближеним до Путіна економістом, який підтримав анексію Криму.

Андрій Бєлоусов - Фото 5

Декларація

Після початку повномасштабного вторгнення в Україну путінська Росія засекретила електронні декларації топчиновників. Остання з доступних в мережі декларацій Бєлоусова датується 2021 роком. 

На той момент дохід чиновника склав майже 30 мільйонів рублів. Його дружина заробила 129 мільйонів. Власної нерухомості, за винятком гаража, у Бєлоусова не було. Зате його благовірна володіла квартирою (116.8 кв.м) і трьома машиномісцями, а також легковим автомобілем Land Rover Range Rover.

Згадки про персону