Виступаючи під час “Українського сніданку” в Давосі у четвер, 23 січня, генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Альянс повинен більше інвестувати в оборону, нарощувати оборонне промислове виробництво, а також взяти на себе більшу частку витрат на допомогу Україні, повідомляє Reuters.
“Щодо України, нам потрібно, щоб США також залишалися залученими”, - сказав він.
“Якщо нова адміністрація (президента США Дональда — ред.) Трампа буде готова продовжувати постачати Україні зброю зі своєї оборонно-промислової бази, європейці оплатять рахунок, я в цьому абсолютно переконаний”, - додав він.
Коментар генерального секретаря пролунав після того, як Трамп на початку цього тижня казав, що Європейський Союз повинен робити більше для підтримки України.
У Давосі Рютте також наголосив на важливості того, щоб РФ не перемогла: перемога Росії підбадьорить диктатора Владіміра Путіна, а також лідерів Північної Кореї та Китаю.
“Ми дійсно повинні активізувати та не зменшувати нашу підтримку України”, - сказав генсек НАТО.
“Лінія фронту рухається в неправильному напрямку”, - додав він.
Ще Рютте підкреслив важливість роботи над посиленням оборонних можливостей НАТО, зазначивши, що збільшення витрат на оборону до 2% ВВП недостатньо. Генсек Альянсу вважає, що Трамп правий, вимагаючи від європейських союзників більше витрачати на оборону.
Чи реально європейським країнам перейти до 5% ВВП витрат на оборону, як того вимагає Трамп? У світі, де навіть 2% ВВП залишаються недосяжними для багатьох членів НАТО, новий амбітний поріг виглядає, як провокація. Микола Гаврись у статті “5% ВВП на оборону для європейських країн: наскільки така вимога Дональда Трампа є реалістичною” аналізував, як ця умова вплине на європейські країни, які звикли до соціальних бюджетів, і чи можуть демократичні держави конкурувати з автократіями у військових витратах.