Про це заявив в четвер у Варшаві уповноважений уряду Польщі з питань співпраці з Україною, голова комісії Сейму РП у закордонних справах Павел Коваль, передає кореспондент Укрінформу.
«Зараз ми узгоджуємо адміністративний стандарт як для польської, так й української сторін. Він полягає у тому, що якщо хтось десь захоче знайти і поховати своїх близьких, то зможе це робити без додаткових політичних переговорів і якихось коментарів щодо історичних інтерпретацій», - сказав Коваль.
Він додав, що це стосується, в основному, загиблих у межах Волинського злочину, але також й людей, які померли по обидва боки кордону за інших історичних обставин.
Коваль висловив сподівання, що цей адміністративний стандарт буде розроблений сторонами упродовж 3-4 місяців.
«Паралельно ми розглядаємо заявки, які донині були подані на проведення ексгумацій. Ми намагаємося робити все можливе, щоб з адміністративної точки зору вони були у такому вигляді, аби їх можна було швидко розглянути», - наголосив польський політик.
З іншого боку, Коваль підкреслив, що підготовка адміністративного стандарту не стосуватиметься питань щодо облаштування місць пам’яті, оскільки, за його словами, це два різних питання. Він підкреслив, що наразі мандат польсько-українських переговорів стосується виключно питань, пов’язаних з пошуковими та ексгумаційними роботами.
Польський політик назвав переговори з українською стороною з цього приводу «дуже ефективними і результативними».
У коментарі Укрінформу посол України в Польщі Василь Боднар зазначив, що міністерства культури України і Польщі, які займаються цією проблематикою, "мають чіткий план роботи". Сторони обмінялися переліком місць (для проведення пошукових та ексгумаційних робіт – ред.) і зараз працюють над дозволами по кожному з них.
За його словами, під час візиту Президента України до Варшави 15 січня міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький та міністр культури і національної спадщини Польщі Ганна Врублевська провели ефективні переговори щодо складних історичних питань. Боднар зазначив, що найближчими днями у Львові буде проведено чергове засідання робочої групи, де, зокрема, розглядатимуться подані заявки на проведення пошукових робіт як з польської, так й української сторін.
Як повідомляв Укрінформ, друге засідання створеної міністерствами культури України та Польщі Робочої групи з історичних питань, яка має на меті врегулювати у польсько-українських відносинах питання, пов’язані із правом на гідне поховання жертв війн і репресій, заплановане на кінець січня 2025 року.
14 січня Україна надала згоду польській стороні на проведення у квітні ексгумаційних робіт польських жертв Волинської трагедії, які загинули в 1945 році.
Ексгумаційні роботи з польського боку вестимуть фахівці фундації “Свобода і демократія”, які два роки тому в результаті пошукових робіт виявили останки загиблих у Пужниках в Тернопільській області.