Влада індійського штату Кашмір, на який претендує сусідній Пакистан, побоюється, що ймовірний конфлікт знищить залишки унікальних дерев.
Влада індійського Кашміру геотегує тисячі дерев чинар, щоб створити комплексну базу даних і допомогти зберегти їх на тлі загроз, пов'язаних зі зростаючою урбанізацією, проєктами з розширення доріг, хворобами і ймовірним конфліктом із сусіднім Пакистаном. Про це пише Reuters.
Ці дерева є культурним та екологічним символом неспокійної північної території, на яку повністю претендують Індія і Пакистан і яка частково управляється обома сторонами, але протягом останніх кількох десятиліть сотні з них були втрачені.
Під час процесу геотегування до кожного обстеженого дерева прикріплюють QR-коди, що фіксують інформацію про 25 характеристик, включно з його географічним положенням, станом здоров'я, віком і характером росту, що дає змогу фахівцям з охорони природи відстежувати зміни та враховувати фактори ризику.
Керівник проєкту Саїд Тарік повідомив, що громадськість також може відсканувати код, щоб отримати доступ до подробиць.
"Ми геотегували майже 29 000 дерев, але в нас усе ще є невеликі дерева, які не були промарковані... Вони будуть промарковані свого часу", — сказав Тарік.
Деревам чинара, або платану східному потрібно близько 150 років, щоб досягти свого повного розміру — до 30 метрів заввишки та обхвату від 10 до 15 метрів.
Найстаріший чинар у регіоні розташований на околиці міста Шрінагар, йому близько 650 років.
Частина Кашміру, що перебуває під контролем Індії, упродовж десятиліть була охоплена насильством, оскільки бойовики воювали з силами безпеки, проте останніми роками конфлікт вщух, що призвело до поступового зростання кількості проєктів розвитку і туризму.
Чинар, або східний платан — це унікальне дерево. Східний платан досягає колосальних розмірів і виняткового довголіття. На острові Кос в Егейському морі росте платан з окружністю стовбура 18 м і висотою 36 м. Вчені вважають, що йому 2300 років. Ще один "патріарх" заввишки 50 метрів, росте в долині Буюкдере біля Босфору. А в Туркменістані росте унікальний тисячолітній платан "сім братів", бо в нього одразу сім великих стовбурів.
Нагадаємо, минулого року вченим вдалося виростити дерево з 1000-річного насіння, яке знайшли майже 50 років тому в Ізраїлі. Ця рослина згадується в Біблії як джерело важливої лікарської речовини. Там її називають "іудейський бальзам". Дерево, яке нині сягає 3 метрів заввишки, назвали Шеба і віднесли до роду Комміфора (Commiphora), що належить до родини ладанних і мироточивих.