Учені вперше виявили дуже тривалий спалах рентгенівського випромінювання на відстані 12,5 світлових млрд років від нас.
Космічний рентгенівський телескоп Einstein Probe виявив вибух низькоенергетичного рентгенівського випромінювання в ранньому Всесвіті. Ця подія отримала назву EP240315a і тривала протягом 17 хвилин, після чого її яскравість знизилася, і вона зникла. Астрономи спантеличені властивостями цього спалаху рентгенівського світла, який складно пояснити. Дослідження, опубліковане в журналі Nature Astronomy, припускає, що доведеться змінити уявлення про найяскравіші електромагнітні події у Всесвіті, пише Phys.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Астрономи з'ясували, що спалах тривалого рентгенівського випромінювання виник на відстані приблизно 12,5 млрд світлових років від нас. Тобто він виник через 1,3 млрд років після Великого вибуху і мільярди років світло цього вибуху подорожувало до Землі.
За словами вчених, EP240315a є першим вибухом рентгенівського випромінювання, який існував настільки довго і був виявлений у настільки ранній період історії Всесвіту.
Подальші спостереження за допомогою наземних телескопів показали, що викид випромінювання та енергії був пов'язаний зі звичайним гамма-сплеском. Це найяскравіші події у Всесвіті, які виникають під час вибуху масивних зірок.
Подальший аналіз даних показав, що подія EP240315a пов'язана з гамма-сплеском GRB 240315C, виявленим раніше. Хоча гамма-сплески пов'язані з викидами рентгенівського випромінювання, подія EP240315a має свої відмінності.
Зазвичай рентгенівське випромінювання виникає на кілька десятків секунд раніше, ніж гамма-випромінювання. Але подія EP240315a виникла за 6 хвилин до появи гамма-сплеску. Такого раніше вчені ще ніколи не бачили.
Автори дослідження кажуть, що, враховуючи цей факт, а також дуже велику тривалість існування спалаху рентгенівського випромінювання, це свідчить про те, що в природі гамма-сплесків ще є загадки.
Вчені кажуть, то це відкриття може призвести до того, що доведеться змінити моделі гамма-сплесків.
Фокус уже писав про те, що як показує нове відкриття, Всесвітом керує таємнича сила. Нові дані про Всесвіт вказують на те, що в ньому, можливо, присутня нова фізика, або ж загадкова сила змінила космос за мільярди років.
Також Фокус писав про те, що астрономи виявили нове, несподіване джерело, що створює яскраве загадкове випромінювання, відоме як швидкі радіосплески.