Перші динозаври можуть бути приховані в найменш доступних місцях Землі
Перші динозаври можуть бути приховані в найменш доступних місцях Землі

Перші динозаври можуть бути приховані в найменш доступних місцях Землі

Стародавні скам’янілості найперших динозаврів у світі можуть бути поховані в місцях, майже недосяжних для дослідження, згідно з новим дослідженням Університетського коледжу Лондона та Музею природознавства у Великобританії. Найстаріші відомі скам’янілості динозаврів датуються приблизно 230 мільйонами років. Ці зразки, знайдені в районах, які колись були частиною Гондвани — південної половини пізньопалеозойського суперконтиненту Пангея, — займають досить віддалені гілки родинного дерева динозаврів. Це свідчить про те, що вони, можливо, вже еволюціонували та розселялися по світу протягом мільйонів років.

Щобільше, відкриття динозаврів того ж періоду на північному масиві суперконтиненту, Лавразії, ще більше змінило наше уявлення про історію динозаврів. Переконані, що справжнє місце походження динозаврів ще не знайдене, палеонтологи підозрюють, що їхній початок може бути прихованим у найважче доступних місцях Землі.

Мапа Пангеї

Карта Пангеї приблизно 250 мільйонів років тому, на початку тріасового періоду. (Scotese et al./Wikimedia Commons) Між знайденими скам’янілостями з південної та північної півкуль існує велика прогалина у районі екватора. У місцях, де скам’янілості динозаврів не знайдено, легко припустити, що їх там не було, але це не обов’язково так.

Ідеальні умови для утворення скам’янілостей

Для утворення скам’янілостей необхідні певні умови. Наприклад, сліди динозаврів у м’якому ґрунті мають бути заповнені піском, який згодом ущільнюється. Для утворення тілесної скам’янілості останки тварини мають бути вкриті мулом або осадом досить швидко після її смерті, щоб тіло не розклалося повністю. Однак навіть якщо скам’янілість сформувалася, знайти її може бути дуже складно, особливо у важкодоступних регіонах. У новій статті, яку очолив палеонтолог Університетського коледжу Лондона Джоел Гіт, автори зазначають, що палеонтологічні експедиції в Амазонію та Сахару були нечастими та складними.

Читайте також -  Нова технологія каталізатора перетворює відходи на цінне паливо

Труднощі досліджень у важкодоступних регіонах

Шукати скам’янілості в пустелі Сахара чи Амазонії — непросте завдання. (Paul Biris/Getty Images)

«Палеонтологічні експедиції до цих регіонів можуть бути рідкісними через суворі умови Сахари та важкодоступність багатьох частин Амазонії», — пишуть дослідники. «Також добре задокументовано, що соціально-економічні фактори, спадщина колоніалізму та політична нестабільність, ймовірно, перешкоджали дослідницьким зусиллям у цих регіонах».

Моделювання еволюції динозаврів

У своєму дослідженні команда змоделювала еволюцію динозаврів у зворотному напрямку, використовуючи відомі скам’янілості, таксономічні дані динозаврів і їхніх родичів-рептилій, а також географічні дані того часу. Замість того щоб вважати місця без скам’янілостей зонами, де не було динозаврів, їх позначили як райони з відсутньою інформацією. Одним із ймовірних кандидатів на місце походження динозаврів вважають низькоширотні частини Гондвани, зокрема Сахару та Амазонію. Ця гіпотеза підтримується моделлю, згідно з якою сілезаври (родичі динозаврів) є предками орнітісхій.

Роль Сахари та Амазонії

«Досі не знайдено жодної скам’янілості динозаврів у регіонах Африки та Південної Америки, які колись формували частину Гондвани», — каже Гіт. «Однак це може бути пов’язано з тим, що дослідники поки не знайшли потрібні породи через їхню недоступність і недостатність досліджень у цих районах». Ці висновки опубліковані в журналі Current Biology.

Джерело матеріала
loader
loader