«Репортери без кордонів» подали позов до Міжнародного кримінального суду проти Лукашенка через переслідування журналістів
«Репортери без кордонів» подали позов до Міжнародного кримінального суду проти Лукашенка через переслідування журналістів

«Репортери без кордонів» подали позов до Міжнародного кримінального суду проти Лукашенка через переслідування журналістів

У своїй скарзі RSF надали прокурору МКС детальні докази та статистичні дані, які ілюструють масштаби злочинів і демонструють систематичний та керований державою характер нападу на медійників.

Міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) подала до Міжнародного кримінального суду (МКС) позов проти самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка за звинуваченням у злочинах проти людяності. Позов ініціювали у зв'язку з висуванням Лукашенка на сьомий президентський термін на тлі репресій проти журналістів у країні.

Як зауважили в заяві RSF, з наближенням президентських виборів, 26 січня, пропагандистські державні медіа Білорусі зображують незалежних журналістів та медіа як «екстремістів», повторюючи логіку репресивних законів, запроваджених режимом Лукашенка.

Зокрема, з 15 по 17 січня державний канал ОНТ транслював пропагандистський фільм, в якому показали трьох політув’язнених журналістів «Радіо Свабода» Ігоря Карнія, Ігоря Лосіка та Андрія Кузнечика. Як зауважили в RSF, у результаті їх залякування та використання монтажу виникло враження, що медійники публічно висловили жаль з приводу своєї роботи.

З моменту свого оскаржуваного переобрання в серпні 2020 року Олександр Лукашенко організував широкомасштабну систематичну кампанію переслідування журналістів з метою їх повного викорінення. У своїй скарзі RSF надали прокурору МКС детальні докази та статистичні дані, зафіксовані спільно з Білоруською асоціацією журналістів, які ілюструють масштаби цих злочинів і демонструють систематичний та керований державою характер нападу на медійників.

Так, з серпня 2020 року відбулося 589 свавільних арештів проти 397 медійників (деякі заарештовані кілька разів). У в'язниці залишаються 43 журналісти. Від 500 до 600 білоруських журналістів були змушені виїхати. Близько 200 білоруських журналістів знайшли притулок у Литві, а ще близько 300 — у Польщі.

Станом на грудень 2024 року Білорусь посідає 4 місце у світі за найбільшою кількістю ув’язнених журналістів після Китаю, М’янми та Ізраїлю. 

  • Читайте також: Такіх часоў яшчэ ніколі не было. Але незалежныя медыя не здаюцца

Фото: RSF

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Білорусь Олександр Лукашенко
Джерело матеріала
loader
loader