Федеральний президент Австрії Александер ван дер Беллен, виступаючи на новорічному прийомі для дипломатичного корпусу у Відні, наголосив, що у світі прискорилася тенденція до складних потрясінь, криз і загроз. Формується «новий світовий порядок», поглиблюються розбіжності як усередині суспільств, так і в міжнародних відносинах. І не завжди те, що відбувається, йде на користь світовій спільноті.
Відзначив ван дер Беллен і деструктивну роль Росії у формуванні цього самого «нового порядку»: саме Путін привів війну на європейський материк.
«Війна на європейській землі триває. Президент Путін привів її до нас, і ніхто не знає, коли він відпустить свою жертву, Україну. Ба більше, всередині своєї країни він розпалює ненависть до Заходу, а всередині наших країн він намагається дестабілізувати наші демократичні, ліберальні суспільства за допомогою дезінформації», - сказав президент, зауваживши, що європейська спільнота виявилася незахищеною перед потоком брехні.
«Виявляється, що ми не захищені від цих загроз. У нас недостатньо інструментів, щоб протистояти брехні та викривленням, які заполонюють наше суспільство, зокрема, через соціальні мережі. І здається, що почалося велике перетягування каната за уми людей і урядів», - підкреслив президент Австрії.
Проте, він вважає, що потрібно вчитися протистояти і захищатися, відкидати або приймати зміни, а це можна робити тільки спільно.
«Але ми повинні намагатися направляти і формувати ці зміни. Зараз, як ніколи, нам потрібно працювати разом, говорити один з одним, слухати один одного і знаходити спільні рішення. Нам потрібні партнерства, багатосторонні відносини - Європейський союз, Організація Об'єднаних Націй - і дипломатія. Тому що разом ми сильніші», - зазначив він.
Президент уточнив, що Австрія повинна і буде залишатися стабільним партнером у Європейському союзі. З цієї причини Австрія претендує на місце непостійного члена в Раді Безпеки ООН на період 2027-28 років.
«І з цієї причини я з нетерпінням чекаю зустрічі з низкою країн, які я планую відвідати цього року, або глав держав, яких я буду вітати у Відні. 2025 рік має стати роком, коли замість подальшого поглиблення напруженості ми будемо ще тісніше співпрацювати. Це моя новорічна резолюція, моє побажання миру у 2025 році», - резюмував Александер ван дер Беллен.
Нагадаємо, співробітників російського посольства у Відні було вислано «у зв'язку з несумісністю з їхнім дипломатичним статусом», уточнює видання з посиланням на МЗС країни. Обидва дипломати покинули Австрію в березні 2024 року.
У посольстві Росії в Австрії обурилися рішенням оголосити двох співробітників російського диппредставництва персонами нон ґрата, заявивши, що жодних доказів порушень ними Віденської конвенції про дипломатичні зносини немає.
До речі, за даними розслідування Карін Кнайсль, колишня міністерка закордонних справ Австрії, хотіла створити в МЗС тіньову розвідувальну службу. Право-популістську і націонал-консервативну партію Австрії FPÖ, представницею якої є Кнайсль, не вперше підозрюють у зв'язках із Кремлем. Сама міністр зараз живе в Росії.