Новий аналіз походження COVID-19 оприлюднив призначений нещодавно директор ЦРУ Джон Реткліфф, пише The New York Times.
ЦРУ роками заявляло, що має недостатньо інформації для того, аби зробити висновок, чи виникла пандемія Covid природним шляхом наринку морепродуктів в китайському Ухані, чи внаслідоквипадкового витоку в тамтешній дослідницькій лабораторії.
Однак цього тижня агентство оприлюднило нову оцінку, у якій аналітики заявили, що тепер схиляються до лабораторної теорії.
За словами офіційних осіб, зміна висновку управління не ґрунтується на нових розвідувальних даних, а базується на раніше отриманих доказах.
Однак, за словами людей, знайомих з роботою агентства, аналіз частково базується на більш детальному розгляді умов у лабораторіях суворого режиму в провінції Ухань перед спалахом пандемії.
Речниця ЦРУ повідомила, що інша версія так само залишається робочою і що агентство продовжить оцінювати всю доступну нову достовірну інформацію розвідки.
Деякі американські чиновники кажуть, що дебати не мають великого значення, адже китайський уряд не здатен ані регулювати свої ринки, ані контролювати свої лабораторії. Однак інші вважають, що це важливе як з наукової, так і з розвідувальної точки зору питання.
Джон Реткліфф, новий директор ЦРУ, довгий час підтримував гіпотезу про витік інформації з лабораторії. За його словами, це важлива частина розвідданих, яка має наслідки для американо-китайських відносин.
Оголошення про зміну було опубліковано незабаром після того, як Реткліфф заявив Breitbart News, що більше не хоче, щоб агентство залишалося «осторонь» дебатів про походження пандемії Covid. Реткліфф давно заявляв про те, що вірус, швидше за все, виник з Уханьського інституту вірусології.
Офіційні особи, втім, заявили, що агентство змінило свої оцінки не під впливом нового керівника, і що нова оцінка готувалася упродовж певного часу.
В останні тижні роботи адміністрації Байдена Джейк Салліван, радник з питань національної безпеки, розпорядився провести новий аналіз походження пандемії. Як повідомив високопоставлений представник американської розвідки, в рамках цього аналізу попередній директор агентства Вільям Бернс заявив дослідникам, що вони мають зайняти певну позицію щодо походження Covid, хоча сам не мав чіткого бачення стосовно теорії, яку слід прийняти. Інший високопоставлений чиновник США сказав, що пан Реткліфф вирішив розсекретити та оприлюднити новий аналіз.
З моменту спалаху пандемії почали виникати питання про те, чи достатньо суворо дотримувалися протоколів безпеки дві лабораторії, що займаються боротьбою з коронавірусами в Ухані.
Нова оцінка ЦРУ має позначку як висновок із «низькою достовірністю», що означає, що розвіддані, на яких вона базується, є фрагментарними та неповними.
Навіть за відсутності надійних розвідувальних даних, гіпотеза про витік інформації з лабораторії набула поширення в шпигунських агентствах. Однак деякі аналітики ставлять під сумнів доцільність зміни позиції за відсутності нової інформації.
Колишні чиновники кажуть, що вони не проти нового вивчення розвідувальних даних про походження Covid адміністрацією Трампа. Президент Байден наказав провести такий перегляд на початку своєї адміністрації після того, як офіційні особи повідомили Білому дому, що мають ще неперевірені докази.
Реткліфф, який був директором національної розвідки в першій адміністрації Трампа, говорив про політизацію в розвідувальних службах і у статті для Fox News у 2023 році стверджував, що ЦРУ не хотіло офіційно визнавати витік інформації з лабораторії, щоб уникнути геополітичних проблем для адміністрації Байдена.
У четвер, коли Реткліфф складав присягу, він заявив, що визначення на походження Covid є для нього пріоритетним з першого дня роботи.
«Я вважаю, що наші розвіддані, наша наука і наш здоровий глузд — все це дійсно диктує те, що походження Covid — це витік в Уханьському інституті вірусології. Однак ЦРУ – принаймні публічно – не зробило такої оцінки. Тож я маю намір зосередитись на цьому, ознайомитися із розвідувальними даними та переконатися, що громадськість знає, що ЦРУ не залишиться осторонь», — сказав він Breitbart.
У свою чергу, високопоставлені представники розвідки в адміністрації Байдена захищають свої висновки та методологію. Вони заявили, що жодні розвіддані не були приховані і наполягають, що політика не вплинула на їхній аналіз.
Вони стверджують, що існують однаково сильні та логічні аргументи як для теорії витоку з лабораторії, так і для теорій про природні причини.
Щоб підтвердити теорію природного походження вірусу, офіцери розвідки мають знайти тварину, яка передала його людині, або знайти кажана, який є носієм того, що було ймовірним предком коронавірусу, який викликає Covid.
Аналогічно, щоб довести лабораторний витік, розвідувальне співтовариство мусить знайти докази того, що одна з лабораторій в Ухані працювала над вірусом-попередником, який безпосередньо призвів до епідемії.
Наразі жодних доказів не знайдено.
Однак Реткліфф обіцяє, що ЦРУ діятиме активні і цілком можливо, що з метою пошуку інформації він санкціонує проникнення агентів у лабораторії в Ухані або до китайського уряду.
Втім отримати цю інформацію буде непросто. Китайські посадовці не володіють інформацією і не хочуть її мати. Отож, якщо й існують певні секретні дані, вони, ймовірно, сховані у важкодоступному місці.
Співробітники розвідки припускають що принаймні теоретично такі докази можуть бути в китайській лабораторії. Але, за їхніми словами, більш імовірно, що відповіді на питання про походження вірусу будуть отримані завдяки науковому прориву, а не даним розвідки.
За часів адміністрації Байдена розвідувальне співтовариство схилялося до теорії, що вірус прийшов з ринку. Але жодної впевненості у цьому не було. П'ять агентств, включаючи Національну розвідувальну раду та Розвідувальне управління Міністерства оборони, схилялися до природного походження. Натомість ФБР і Міністерство енергетикивважали більш ймовірним витік з лабораторії.
Однак останні розділилися щодо джерела походження Covid: ФБР вважає, що вірус походить з Інституту вірусології Уханя, натомість Міністерство енергетики називає іншу лабораторію – Уханьський центр контролю захворювань.