Після здобуття Україною незалежності в 1991 році у Криму проросійське середовище за рахунок фінансової підтримки з боку Росії прагнуло знищити будь-які українські національні проєкти на півострові. Після окупації Криму півмільйонна українська громада взагалі опинилася на межі виживання, розповідає експерт Кримської платформиБогдан Грушецький у статті "Ментальна окупація Криму: як на півострові століттями нищили українську ідентичність".
Автор статті наголошує, що байдужість політиків України до проблем української громади півострова найбільше обурює.
"Центральна влада за всі роки (незалежності України - ред.) так і не зуміла започаткувати дієву підтримку власного ж народу в Криму. Чому? Напевно, було простіше заплющувати очі на тотальну русифікацію в обмін на уявну "лояльність" кримських еліт замість того, щоб рішуче змінювати ситуацію", - наголошує він.
За його словами, окрім фізичного визволення Криму, необхідна також його ментальна деокупація.
Грушецький вказує, що впродовж 11 років окупації росіяни на півострові знищили всі установи, які важкими зусиллями створювали представники української громади Криму перші два десятиліття незалежності. Мова йде про україномовні школи, засоби масової інформації, музеї та церкви.
Автор стверджує, що нині в тимчасово захопленому Криму лише кількасот учнів раз на тиждень вивчають українську мову як факультатив. Грушецький також звертає увагу на те, що українську мову діти вивчають на основі текстів, у яких прославляється російська армія та її геноцидна військова агресія проти нашої країни. Росія й надалі продовжує використовувати пропагандистські методи, як і за часів Радянського Союзу.
"Та навіть в умовах всеохопного терору та фальсифікації демографічних даних не менш як 150 тисяч мешканців сучасного Криму відкрито декларують свою належність до українського народу. За патріотичну позицію українці Криму ризикують свободою, здоров’ям, добробутом і навіть життям", - підкреслює експерт.