Конгресмен Енді Оглз, республіканець від штату Теннессі, пропонуєвнести поправку до Конституції США, яка дозволить президентам за певних умов обіймати третій термін. Але наскільки ймовірно, що пропозиція просунеться, і що передбачає цей процес? Видання Newsweek пояснює всі деталі.
Чому це важливо
Президент Дональд Трамп, який на початку цього тижня повернувся до Білого дому на свій другий термін, натякнув на можливість відбути ще один термін. Тепер нова пропозиція щодо внесення змін до Конституції має на меті зробити це реальністю.
Проте процес внесення змін до Конституції є навмисно ускладненим, спрямованим на забезпечення широкої підтримки змін до основоположних законів.
Що потрібно знати
22-га поправка до Конституції говорить, що «жодна особа не може бути обрана на посаду президента більше двох разів». Вона була ратифікована у 1951 році і, перш за все, була відповіддю на безпрецедентні чотири президентські терміни Франкліна Рузвельта. Ще майже чотири роки пішло на її ратифікацію законодавчими зборами штатів.
У четвер Оглз представив резолюцію, яка дозволяє бути президентом до трьох термінів, якщо людина не обіймала посаду два терміни поспіль. Законодавець від Республіканської партії представив цю пропозицію спеціально з урахуванням Трампа.
Внести поправки до Конституції США складно, оскільки для цього необхідно, щоб закон спочатку був прийнятий більшістю у дві третини в обох палатах Конгресу. У новому Конгресі республіканці мають незначну більшість із трьох осіб у Палаті представників і 53 місця в Сенаті, що складається із 100 законодавців.
Щоб просунутися вперед, знадобиться щонайменше 290 голосів «за» в Палаті представників і 67 – у Сенаті, що малоймовірно, оскільки демократи, а також деякі республіканці навряд чи підтримають поправку.
Після проходження у Конгресі поправку мають ратифікувати принаймні 38 штатів. Наразі у США 28 законодавчих зборів контролюються республіканцями, тому малоймовірно, що поправка, якщо вона буде прийнята, буде ратифікована достатньою кількістю штатів.
Думки з цього питання
Конгресмен Енді Оглз, оголошуючи свою пропозицію, зазначив: «Президент Трамп довів, що він єдина фігура в сучасній історії, здатна повернути назад занепад нашої нації та повернути Америці велич, і йому потрібно дати час, необхідний для досягнення цього. З цією метою я пропоную внести поправку до Конституції, щоб переглянути обмеження, накладені 22-ю поправкою. Ця поправка дозволить президенту Трампу обіймати три терміни, гарантуючи, що ми зможемо підтримувати сміливе лідерство, якого так потребує наша нація».
На думку Марка Шанахана, політолога, який викладає в Університеті Суррея у Сполученому Королівстві, пропозиція Оглза – це лише спосіб показати свою відданість президенту.
«Поправка до Конституції вимагає надбільшості в обох палатах Конгресу. З невеликою більшістю в Сенаті та мізерною перевагою в Палаті представників це просто видавання бажаного за дійсне з боку конгресмена Оглза. Це спосіб продемонструвати свою відданість президенту, але також він підкреслює, що владу Трампа все ще контролюють».
Конгресмен Ден Голдман, демократ від Нью-Йорка, у коментарі Newsweek зазначив, що модель Дональда Трампа сьогодні передбачувана: «Жартувати» про щось неконституційне чи авторитарне; нормалізувати «жарт»; дозволити підступним республіканцям прийняти «жарт» за серйозну ідею, поки вона не стане постулатом MAGA. Представник Оглз ідеально дотримався підручника, запропонувавши конституційну поправку дозволити Трампу обратися на третій термін, хоча я вдячний за те, що він бодай визнає, що третій термін вимагатиме поправки до Конституції. Ніщо з того, що Дональд Трамп говорить або робить, не є смішним».
Що станеться далі
Резолюцію буде передано до комітету Палати представників, який прийме рішення, чи давати їй рухатися далі.
За час дії Конституції США до Конгресу було внесено понад десять тисяч проектів поправок. Майже всі подібні проекти були відхилені на стадії обговорення поправок у комісіях Конгресу.
Ведуться суперечки про XII поправку до Конституції США – чи Колегія виборників є гарантом стабільності політичної системи країни чи, навпаки, непотрібним сьогодні анахронізмом. Багато хто виступає за те, щобзробити президентські вибори прямими.
Як свідчить нещодавнє опитування Pew Research Center, 63% американців воліли б бачити переможцем президентських виборів кандидата, який набере найбільшу кількість голосів у країні. Натомість, лише 35% виступає за збереження чинної системи виборів.