Україна незабаром може розгорнути носії безпілотників
Україна незабаром може розгорнути носії безпілотників

Україна незабаром може розгорнути носії безпілотників

Безпілотники, які перевозять безпілотники, можуть бути майбутнім роботизованої війни – і українська армія є лідером у цьому.

Минулого місяця ВМС України здійснили комплексний рейд проти колишніх нафтових платформ, зайнятих російськими військами в Чорному морі .

За 35 місяців, відколи Росія розгорнула свою війну на Україну, було багато таких рейдів на платформи, але груднева операція була особливою. Це ознаменувало собою дебют нового типу керованого супутником безпілотного надводного апарату (USV ) на українському озброєнні.

Цей новий USV перевозив крихітні безпілотні літальні апарати з видом від першої особи, кожен з яких містив кілька фунтів вибухівки. БПЛА запустили свої БПЛА – щонайменше по чотири – і БПЛА врізалися в російське обладнання спостереження на платформах, а також у кількох російських військових, які встановлювали це обладнання.

Українські військово-морські сили та управління розвідки розгорнули USV з початку широкомасштабної російської війни. Поряд з крилатими ракетами наземного базування, 18-футові безпілотні катери є основною морською ударною зброєю українців. Долаючи сотні миль на дистанційному керуванні з вибухівкою в носовій частині, USV — це, по суті, маневрені хвилеподібні торпеди.

Під час попередніх рейдів на російські кримські стоянки ці заряджені вибухівкою USV потопили корвет, десантний корабель, патрульний катер і буксир. Вони також пошкодили опори стратегічного Керченського мосту, що з’єднує окупований Росією Крим із власне Росією. 

Але до грудня безпілотники ніколи не використовували власних безпілотників. Через місяць після рейду на платформу, 6 і 8 січня, безпілотники USV знову завдали удару, націлившись на російські засоби протиповітряної оборони та інші цілі, розташовані вздовж узбережжя на північ від Криму. Згоріли щонайменше три російські машини.

Для військово-морського флоту, у якому практично немає великих військових кораблів – ті кілька, що були на озброєнні до ширшої війни Путіна, не проіснували довго після вторгнення росіян – USV, оснащені БПЛА, вирішують неприємну проблему. Військово-морські сили України купують нові кораблі у Великій Британії та Туреччині, але не можуть вивести їх у Чорне море до завершення бойових дій, оскільки Туреччина закрила протоку Босфор для військових кораблів обох сторін.

USV коштує всього 250 000 доларів. Втрата одного – або багатьох – не є катастрофою. І щоб було зрозуміло: більшість безпілотних катерів, які розгортають українці, ніколи не проходять повз російську оборону. Але достатньо лише кількох USV, які прослизнуть повз російські патрульні катери та гелікоптери, щоб завдати серйозної шкоди російським військовим кораблям. Після майже трьох років невпинних українських атак російський Чорноморський флот втратив третину своїх довоєнних кораблів.

Відчувши можливість, українці почали додавати до УСВ зброю з дистанційним керуванням, зокрема гармати для захисту від патрульних катерів і зенітні ракети для захисту від гелікоптерів. У новорічну ніч або безпосередньо перед нею український УСВ вперше збив російський гелікоптер .

Початкова зброя була оборонною. Тепер USV отримують  наступальну  зброю у вигляді односторонніх ударних безпілотників. Безпілотники FPV, кожен з яких важить лише кілька фунтів і радіус дії приблизно п’ять миль, надають роботам-човнам першу можливість атакувати землю. 

Це вражаюча розробка, яка вимагає міцного, водонепроникного обладнання, надійного супутникового зв’язку та команд кваліфікованих операторів, які окремо керують човнами та їхніми дронами. Неймовірно, але нинішня комбінація – безпілотний човен, який містить дрони FPV – може бути лише початком. 

Українські сухопутні війська вже мають у своєму розпорядженні великі безпілотники-матери, які можуть розгортати в повітрі менші безпілотники FPV, таким чином збільшуючи радіус односторонньої атаки на 10 миль або більше. Якщо українці зможуть керувати безпілотними літальними кораблями з USV, вони зможуть збільшити дальність наземної атаки безпілотників. 

І так, це буде безпілотник, який запускається з дрона, запущеного з дрона. Або носій безпілотника.

Джерело матеріала
loader