Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
"За нашими даними, понад 770 бібліотек зазнали пошкоджень або були повністю зруйновані. Це означає, що доступ громадян України до читання, книг і рідкісних документів наразі обмежений. Проте ми повинні зберегти ці фонди та документи, які є свідченнями нашого народу, нашої європейської історії та спільної європейської спадщини", - сказала перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко.
За її словами, зібрати кошти та доставити цю унікальну лабораторію в Україну вимагало значних зусиль від багатьох партнерів.
Вона зазначила, що станцію перевозитимуть різними містами України, щоб бібліотекарі навчалися користуватися нею.
У Києві презентували мобільну станцію для порятунку та консервації бібліотечних фондів / Фото: Євген Котенко. Укрінформ
Генеральний директор Національної бібліотеки України ім. Ярослава Мудрого Олег Сербін зауважив, що бібліотека Ярослава Мудрого координує діяльність майже 13 000 бібліотечних осередків, збираючи звіти як з університетської бібліотечної мережі, так і з інших галузевих мереж. За його словами, сотні тисяч бібліотечних фондів були знищені або значно пошкоджені, тож мобільна станція буде працювати постійно.
"На сьогоднішній день ми плануємо проводити тренінги, навчання необхідне для того, щоб наші колеги могли їхати в регіони, масштабувати ці знання та бути готовими до прийому станції. Це дозволить одразу після її прибуття розпочати роботу", - сказав Сербін.
Керівник відділу розвитку та дослідницьких лабораторій Їтка Неоралова зазначила, що мобільна станція допоможе в забезпеченні кращого догляду за культурною пам'яткою в Україні, незважаючи на загрози, пов'язані з війною.
"Проєкт ARCHA1 — це не лише фізичне мобільне робоче місце, яке ми бачимо перед собою сьогодні. Це ініціатива, що сприяє встановленню нових контактів і зміцненню співпраці, яка матиме продовження в майбутньому", - додала Неоралова.
Мобільна станція ARCHA1 обладнана сучасними технологіями для порятунку, очищення, дезінфекції, осушування та реставрації документів, пошкоджених внаслідок пожеж, затоплень чи неналежних умов зберігання. Вона дозволяє працювати без підключення до зовнішніх джерел енергії.
З 28 до 31 січня чеські спеціалісти проведуть тренінг для українських бібліотекарів, де учасники отримають практичні навички роботи з обладнанням станції.
Міжнародні партнери вже працюють над створенням другої мобільної станції ARCHA2, яка буде використовуватися для оцифрування бібліотечних фондів в Україні.
Як повідомляв Укрінформ, міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький під час телефонної розмови з міністром культури Чехії Мартіном Баксою подякував чеській стороні за надання мобільних станцій для оцифрування бібліотечних фондів.