П'ять партій погодилися сформувати новий коаліційний уряд Бельгії ввечері в п'ятницю, завершивши місяці переговорів і проклавши шлях для наступного прем'єр-міністра країни фламандського націоналіста і бургомістра Антверпена Барта де Вевера, повідомляє Politico.
Коаліціада в Бельгії тривала з літа — через результати парламентських виборів, на яких жодна з партій не отримала вирішальної переваги, а керівна Open VLD на чолі з прем'єром Александром Де Кроо зазнала нищівної поразки.
«Після семи довгих місяців у нас нарешті є уряд», — сказав Коннер Руссо, президент Vooruit, однієї з партій у новому уряді.
Руссо розповів про глибокі розбіжності, які вдалося подолати учасникам переговорів.
«Буде багато фейкових новин і багато критики. Але також багато людей пишатимуться тим, що ми не боїмося приймати рішення», — наголосив він.
Щоб остаточно закріпити коаліційну угоду, учасникам переговорів ще належить отримати офіційне схвалення від своїх партій.
Коаліційні переговори між правим Новим фламандським альянсом (N-VA) Де Вевера, франко-центристським Реформістським рухом (MR), франко-центристською Les Engagés, центристською Християнсько-демократичною партією та лівоцентристською Фламандською партією Vooruit, зіткнулися з неабиякими складнощами.
Коаліцію вже назвали "аризонською" через поєднання кольорів п’яти партій-учасниць, подібне до прапора американського штату Аризона (синій, червоний, жовтий і помаранчевий кольори).
Червневі вибори в Бельгії дали несподіваний результат: у традиційно лівому Валлонському регіоні на півдні країни перемогу отримала MR. У регіоні Фландрії на півночі N-VA Де Вевера обійшла ультраправих. Це давало надію на те, що подолати мовні розбіжності в Бельгії та створити більшість з партій однодумців буде легше, ніж будь-коли. Але переговори неодноразово зривалися через суперечки щодо бюджету, і бельгійський король Філіп кілька разів надавав де Веверу додатковий час на досягнення коаліційної угоди. Нарешті, на початку цього місяця король поставив Де Веверу ультиматум: сформувати новий уряд до кінця січня або провести нові вибори.
Під цим тиском партійні переговорники у середу вийшли на останній етап переговорів, намагаючись до п’ятниці сформувати новий уряд.
Після тривалих переговорів у Королівській військовій академії, неподалік від установ ЄС на площі Шумана, учасники нарешті досягли згоди. Початкові плани зустрітися в замку Валь-Дюшес — де укладалися кілька минулих урядових угод — довелося змінити, коли виявилося, що опалення та душові в замку не працюють.
Новий уряд матиме багато роботи, оскільки має величезний список завдань, які накопичилися за час тривалого переговорного процесу. Зокрема, за цей період Бельгія пропустила кілька важливих термінів, у тому числі призначення кандидата в єврокомісари (що вона зрештою зробила) та представлення Європейській комісії до кінця вересня бюджетних планів (завдання, яке досі не виконане).
Фламандський ліберальний прем'єр-міністр Александр Де Кроо очолював тимчасовий уряд упродовж кількох місяців після червневих виборів.
Права націоналістична партія де Вевера вважає однією зі своїх місій незалежність Фландрії від Бельгії, хоча й змінила свій підхід до «конфедералізму», згідно з яким мінімальна федеральна держава залишатиметься, але її регіони отримають більшу частину повноважень. Попри праве спрямування, вона не є проросійською. Де Вевер закликав фламандців і бельгійців допомагати українським біженцям і підтримує озброєння України.
Переговори щодо формування уряду в основному були зосереджені на скороченні дефіциту бюджету країни, а також пенсійної, податкової та трудової реформ.
Ці питання неодноразово викликали конфлікт між переговірниками. Партія Vooruit – єдиний представник лівих сил, через розбіжності оголошувала про вихід з переговорів, однак потім поверталась.