Десятки тисяч людей заблокували три мости на річці Дунай у сербському місті Нові-Сад під час суботнього антиурядового протесту, пише Reuters.
Акції протесту тривають через трагедію на залізничній станціїв Нові-Саді у листопаді. Після загибелі внаслідок обвалу козирка на вокзалі 15 людей мітинги поширилися по всій країні, спровокувавши політичну кризу.
Наразі прокуратура висунула у зв’язку з катастрофою звинувачення 13 особам, однак протестувальники, опозиційні партії та більшість сербів звинувачують у трагедії корупцію в уряді президента Александра Вучича.
Студенти з Белграда, деякі з яких подолали 80-кілометрову відстань пішки, об’єдналися в суботу з жителями та студентами Нові-Сада та заблокували три мости у місті.
Після кількох годин вони звільнили два з них, а міст Свободи, найбільший з трьох, залишатиметься заблокованим щонайменше добу.
Цього тижня Мілош Вучевіч пішов у відставку з посади прем’єр-міністра, раніше посади залишили ще два міністри.
Відставка Вучевіча сколихнула уряд і президента Вучича – правоцентристського популіста, який утримує владу в країні відтоді, як став прем’єр-міністром у 2014 році та президентом у 2017 році.
Хоча його роль має бути здебільшого церемоніальною, він має величезний вплив на правлячу Сербську прогресивну партію та уряд.
Критики звинувачують Вучича та його партію у підкупі виборців, насильстві проти опонентів, придушенні свободи ЗМІ та зв’язках з організованою злочинністю.
Вучич заявив, що не планує йти у відставку, а наступного тижня ухвалить рішення щодо призначення нового уряду або позачергових виборів.
Студенти, селяни, адвокати — Сербією шириться небувала хвиля протестів, які охоплюють усі верстви суспільства. Влада втрачає контроль, а народ вимагає змін.
Володимир Цибульник у статті «Кривава рука нависла над Сербією. Що далі?» аналізує причини протестів і ризики для керівного режиму. Чи зможуть протестувальники змістити Вучича, чи шлях до змін виявиться занадто довгим?