Космічне бомбардування Землі: які шанси людини загинути від уламків супутників
Космічне бомбардування Землі: які шанси людини загинути від уламків супутників

Космічне бомбардування Землі: які шанси людини загинути від уламків супутників

Космічне сміття стало великою проблемою астрономів в останні десятиліття, засмітивши всю орбіту Землі. Від прильоту його уламків також страждають і люди внизу. Однак у статистики є свої твердження з приводу шансів їх падіння нам на голову.

Вогняна смуга в небі, палаючий металевий осколок, що падає на землю, — подібні сцени нагнітають у людях страх перед тим, що одного разу космічне сміття може налетіти на жертву, яка нічого не підозрює. Оскільки на орбіті Землі обертаються тисячі супутників і щороку запускається ще більше, може здатися, що падіння космічного сміття комусь на голову — лише питання часу. Про те наскільки реальна ця небезпека пише BBC Science Focus.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Незважаючи на те, що частинки космічного сміття іноді повертаються на Землю, переважна більшість із них згорає в атмосфері, не долетівши до землі. Навіть великі об'єкти, такі як відпрацьовані ступені ракет, рідко завдають шкоди людям і навіть будівлям, хоча останнім часом такі випадки траплялися.

Важливо Застрягла на орбіті астронавтка NASA встановила новий рекорд у відкритому космосі (відео)

За останні 50 років NASA зафіксувало в середньому одне падіння космічного сміття на Землю на день, але підтверджених випадків загибелі або серйозних травм унаслідок цих інцидентів не було.

Для порівняння, авіакатастрофи трапляються набагато частіше. У середньому щодня відбувається щонайменше три авіакатастрофи, у більшості випадків за участю невеликих некомерційних літаків. Незважаючи на це, нещасні випадки зі смертельними наслідками внаслідок падіння літаків все ще відносно рідкісні, а ймовірність зіткнення з космічним сміттям ще нижча.

На відміну від літака, який зазвичай залишається цілим до зіткнення і може нести паливо, космічне сміття зазвичай складається з невеликих, легких фрагментів, таких як уламки або шматки вуглепластикових панелей. Висота падіння сміття не чинить істотного впливу на шкоду, яку воно може завдати. Об'єкти, що падають з висоти 300 км, досягають своєї кінцевої швидкості задовго до зіткнення, що робить їх не небезпечнішими, ніж уламки, що падають з висоти 10 км.

Крім того, якщо літаки зосереджені над населеними пунктами, то космічне сміття безладно розкидане по всій планеті. Якби все населення Землі рівномірно розсіялося, воно вкрило б лише 0,0002 відсотка поверхні Землі, а це значить, що навіть якби кожен уламок космічного сміття був смертоносним, він все одно промахувався б у 99,9998 відсотка випадків.

Це підводить нас до того, що, за статистикою, одна людина має шанс загинути кожні 1 300 років від подібної події. У перспективі навіть загроза від зіткнення планети з астероїдами, хоча й мінімальна, все ж вища, ніж від падіння космічного сміття. Центр NASA з вивчення об'єктів, що зближуються із Землею (CNEOS), активно стежить за тисячами астероїдів, щоб оцінити потенційні ризики. Хоча зіткнення великих тіл відбуваються вкрай рідко, постійні дослідження дають змогу завчасно виявляти будь-які потенційні загрози для нашої планети.

Раніше Фокус писав про те, чи існує звук у космосі. У деяких фантастичних фільмах звучить фраза, що ніхто не почує ваш крик у космосі. Але чи правда це?

Також Фокус писав про виявлення космічних дисків, що формують планети. Унікальними знімками небесних об'єктів поділилися вчені, виділивши природу незвичайних форм деяких із них, що може допомогти науці визначати ймовірність появи майбутніх планет.

Теги за темою
Космос Земля наука авіакатастрофа
Джерело матеріала
loader
loader