Мобілізація чи відрахування: що чекає на студентів, які відмовляться від БЗВП?
Мобілізація чи відрахування: що чекає на студентів, які відмовляться від БЗВП?

Мобілізація чи відрахування: що чекає на студентів, які відмовляться від БЗВП?

З вересня 2025 року в Україні вступає в силу новий закон, згідно з яким студенти повинні будуть пройти базову загальновійськову підготовку (БЗВП). Вона стане обов’язковою для всіх чоловіків віком до 25 років, які є придатними за станом здоров’я, а також добровільною для жінок, котрі стануть на військовий облік. Нововведення викликало багато запитань серед студентів, зокрема щодо санкцій за відмову від навчань та їхнього впливу на мобілізацію.

БЗВП складається з 300 академічних годин: 90 годин теорії в університетах і 210 годин практики у військових центрах та частинах. Після завершення підготовки студенти складатимуть військову присягу, отримають сертифікат та військово-облікову спеціальність, що звільняє їх від обов’язкової військової служби та відкриває можливості для роботи в державних органах і прокуратурі. Важливим моментом є те, що ця підготовка стане обов’язковою для всіх чоловіків до 25 років, які мають відповідне здоров’я. Для жінок, які хочуть долучитися до БЗВП, це буде можливість, якщо вони стануть на військовий облік.

Адвокатка Марина Бекало зазначила, що на сьогодні закон не передбачає законних підстав для відрахування студентів за відмову від проходження БЗВП. Однак важливо пам’ятати, що згідно з чинним законодавством, до 25 років мобілізації не підлягають лише ті, хто пройшов БЗВП або базову військову службу. Це означає, що студенти віком 18-25 років, які відмовляються від навчань і не мають відстрочки, можуть бути мобілізовані. Поки що мобілізація не загрожує студентам, які навчаються на денній або дуальній формах до завершення навчання. Проте, якщо студент відмовляється від проходження підготовки, йому можуть загрожувати відрахування з навчального закладу або інші адміністративні санкції, хоча це питання наразі не врегульоване законом.

Згідно з новим законодавством, підготовку мають пройти всі чоловіки до 25 років, однак можливість вибору року для проходження БЗВП залишається на руках самих студентів. Важливо, що ця підготовка повинна відбуватися до 24 років. Питання, що стосується магістрів і аспірантів, які ще не були враховані у законодавчих нормах, наразі залишається відкритим. Перш ніж почати практичну частину підготовки, всі студенти повинні будуть пройти медогляд. Для тих, хто відмовиться від навчань або не зможе пройти підготовку, є загроза відрахування з навчального закладу. Крім того, сам курс буде інтегрований в навчальний план як окрема дисципліна, а практичні заняття будуть проводитись під час канікул, що дозволить мінімізувати втрати часу студентів.

З новими змінами студентам варто уважно стежити за законодавством і правильно підготуватися до проходження БЗВП. Підготовка до військової служби стане не тільки важливим кроком для забезпечення безпеки держави, але й умовою для кар’єрного зростання в органах влади та інших державних установах.

Теги за темою
Україна війна
Джерело матеріала
loader