Інститут масової інформації провів опитування, згідно з яким 59,2% медійників вважають, що зупинення американської допомоги може мати катастрофічні наслідки для української журналістики. Зазначається, що це призведе до закриття або суттєвого скорочення роботи багатьох незалежних медіа.
Водночас 30% журналістів відповіли, що очікують значного негативного впливу, але вірять, що знайдуть рішення для підтримки медіа. Також 5% редакцій вважають майбутній вплив помірним, а 4,2% — мінімальним, який майже не вплине на роботу. Ще 1,6% опитаних не змогли відповісти на запитання.
"Дані опитування ІМІ свідчать, що раптове зупинення фінансової підтримки з боку США стало шоком для медіаринку через спричинену війною відсутність сталих фінансових моделей українських медіа. Відповідно, стабільність медіаорганізацій багато в чому залежить від міжнародної підтримки, і будь-які затримування чи скорочення фінансування можуть мати довготривалі наслідки не лише для медіа, але й для країни загалом", — зазначили в Інституті масової інформації.
Вказується, що гранти від організацій зі США не отримували лише 15,8% опитаних медійників. Ще 35% редакцій заявили, що їхнє фінансування залежить на понад 75% саме від американських грантів, а 15,8% медіа залежать від цих грошей на рівні 50–75% бюджету. Лише у 4,2% медіа така допомога становила менш ніж 10% всього фінансування.
Також ІМІ опитав журналістів щодо перших рішень після припинення американської допомоги. Так, про скорочення у редакції розповіли 7,5% опитаних, трохи більше заявили про проблеми з орендою офісу (9,5%). Ще 11% відповіли, що зменшили обсяги виробництва контенту, а про скорочення зарплат і перехід на часткову зайнятість заявили 10,5% опитаних медійників.
Окрім цього, журналісти розповіли, що буде, якщо міжнародне фінансування не відновиться протягом наступних трьох місяців (можна було обрати кілька відповідей):
- 41% скоротять виробництво контенту;
- 40% скоротять штат;
- 35% перейдуть на часткову зайнятість або скоротять зарплати;
- 35% втратять доступ до критично важливих ресурсів для виробництва контенту;
- 32% перейдуть на віддалену роботу через неможливість орендувати офіс;
- 12% будуть змушені вдатися до непрозорих джерел фінансування (казино, джинса тощо);
- 8,5% редакцій та громадських організацій закриються;
- 19% продовжать роботу на тому ж рівні, що й раніше.
У якості альтернативних джерел фінансування опитані журналісти розглядають (можна було обрати кілька варіантів відповіді):
- 84% – пошук грантів серед донорів з Європи;
- 53% – збільшення комерційних партнерств та обсягів реклами;
- 48% – краудфандинг, збір донатів і створення спільнот для підтримки медіа;
- 11% – фінансування з боку держави;
- 10% – розміщення реклами грального бізнесу та криптовалюти;
- 9% – запровадження платної підписки;
- 8% – розміщення джинси.
Онлайн-опитування проводив Інститут масової інформації методом адресного анкетування з 27 січня до 2 лютого серед 120 представників різних типів медіа з усіх регіонів країни.
Нагадаємо, після указу Трампа Агенція США з міжнародного розвитку (USAID) на 90 днів зупинила реалізацію всіх своїх проєктів в Україні. Вона керує міжнародним розвитком і допомогою від Уряду США через партнерства та інвестиції, які зміцнюють демократичне управління та допомагають людям вийти з гуманітарних криз і досягти прогресу.
Раніше очільник Департаменту ефективності уряду (DOGE) Ілон Маск заявляв, що Трамп погодився закрити USAID. Мільярдер вважає Агенцію "мискою з черв’яками" без жодного яблука, він закликає ліквідувати агентство, бо його "неможливо виправити".