Створення Спецтрибуналу щодо злочинів агресії проти України має широку міжнародну підтримку - Кая Каллас
Створення Спецтрибуналу щодо злочинів агресії проти України має широку міжнародну підтримку - Кая Каллас

Створення Спецтрибуналу щодо злочинів агресії проти України має широку міжнародну підтримку - Кая Каллас

Ініціатива зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії, який Росія здійснила проти України, має широку міжнародну підтримку, і це є ще одним свідченням того, що політичне керівництво Росії, яке несе відповідальність за цей злочин, не може почуватися недоторканим.

Про це сьогодні у Брюсселі під час підходу до преси за підсумками зустрічі Головної групи зі створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України заявила висока представниця ЄС Кая Каллас, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Дуже важливо щоб була відповідальність за злочин агресії. Ніхто з російського керівництва не є недоторканим, - саме таким є послання, яке надсилає цей трибунал… Наші експерти завершили роботу над ключовими питаннями щодо створення такого трибуналу. Непокарані злочини лише надихають агресора. Саме тому ця робота є надзвичайно важливою, щоб ми просувалися до створення Спеціального Трибуналу. До процесу була залучена Україна, Служба зовнішніх дій, Європейська Комісія, Рада Європи, і також 37 держав. Є широка міжнародна підтримка для цієї ініціативи», - зазначила Кая Каллас.

Вона зауважила, що юристи, які брали участь у розробці першого проєкт статуту Спеціального трибуналу, провели «чудову роботу». Хоча у цьому першому проєкт все ще залишається чимало питань, на його основі можливо здійснювати наступні кроки.

Висока представниця ЄС пояснила, що існує правова відмінність між воєнними злочинами, які Росія коїть під час війни проти України, і злочином агресії. Перша категорія злочинів підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, в той час, як для покарання за злочин агресії, що передбачає притягнення до відповідальності вищих політичних та військових керівників країни-агресора, необхідно створювати міжнародний Спеціальний трибунал.

«Такий Спеціальний трибунал має бути створений. Зараз є розуміння, як це можна зробити, і ми маємо основу, щоб запросити до обговорення інші країни. Це має бути міжнародний трибунал. Європейський Союз та інші країни, з огляду на те, що відбувається у світі, зацікавлені у подальшому розвитку міжнародного права та визначення чітких правил для притягнення до відповідальності за такі злочини. Тож ми дійсно запрошуємо всі країни приєднатися до цієї ініціативи», - сказала Кая Каллас.

Вона зауважила, що успіх у створенні Спеціального трибуналу буде додатковим важелем тиску на Путіна та його режим, щоб переконати їх зупинити війну проти України, та продемонструвати іншим потенційним агресорам, що жоден нападник не уникне покарання.

Відповідаючи на запитання журналістів, як на процес створення Спеціального трибуналу може вплинути бажання президента США Дональда Трампа зустрітися із Путіним, який є причетний до найстрашнішого злочину агресії, що тягне за собою всі інші воєнні злочини, висока представниця ЄС зауважила, що «кожен сам приймає рішення, хто і з ким має говорити».

«Немає сумнівів у тому, що Путін скоїв злочин агресії, коли вирішив атакувати іншу країну, здійснив агресію проти територіальної цілісності та суверенітету України. Він був доволі відкритим щодо цього. Це злочин агресії, це злочин політичного керівництва. Без цього злочину не було б жодних вбивств, зґвалтувань, жодних атак на цивільну інфраструктуру та руйнацій. Все це дуже тісно пов’язано. Ми не можемо просто залишити злочин агресії непокараним, щоб не було інших таких злочинів», - наголосила Кая Каллас.

Як вже повідомляв Укрінформ, сьогодні у Брюсселі Головна робоча група правових експертів з утворення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України розглянула перший проєкт Статуту майбутнього трибуналу, який визначатиме основи його діяльності. Подальші дискусії щодо опрацювання цього документу відбуватимуться за сприяння Ради Європи.

Фото: Valitsuse pressibüroo / Flickr

Джерело матеріала
loader