Кіт Келлог, спеціальний представник президента США Дональда Трампа з питань України і РФ,
Як пишуть західні ЗМІ, Келлог зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським, щоб обговорити можливі варіанти припинення війни Росії проти України.
Яка основна мета візиту Кіта Келлога в Україну та чи вдасться Трампу закінчити війну у заявлені 100 днів – читайте в матеріалі Фактів ICTV.
Візит Келлога в Україну: що відомо
Візит Кіта Келлога в Україну був запланований на 11 лютого, втім, згодом дата посунулася ближче до середини місяця.
На думку політичного консультанта Ігоря Рейтеровича, зміщення дати візиту Келлога до Києва пов’язаний із його візитом до Німеччини, де політик та представить партнерам план пропозиції Дональда Трампа щодо завершення війни в Україні.
Яка головна ціль візиту Келлога до Києва
Рейтерович зазначає, що найімовірніше Кіт Келлог приїде в Україну, щоб обговорити з президентом Зеленським якісь конкретні складові плану Дональда Трампа щодо завершення російсько-української війни.
– Це найімовірніше буде вже візит із конкретними пропозиціями, які будуть обговорюватися з Україною. Тобто, видно, що вже розпочалася певна комунікація. Поки в такому дистанційному форматі, але Келлог найпевніше буде вже приїжджати з якимось баченням, і буде його презентувати. Водночас це буде не план Келлога чи бачення Келлога, це будуть плани та бачення Трампа, – сказав експерт.
У Білому домі розійшлися думки щодо завершення війни
NBC повідомляє, що у Білому домі виник розкол щодо методу завершення війни в Україні. Спецпредставник США Кіт Келлог та радник з Нацбезпеки Майкл Волц хочуть чинити тиск на Москву, а інші члени адміністрації виступають за скорочення допомоги Україні.
Як пояснює політолог, у Білому домі дійсно присутні різні обговорення щодо можливих сценаріїв завершення війни, але мова йде не про припинення допомоги Україні, а про те, якому саме плану надати перевагу.
– Наприклад, Ілон Маск є прихильником підходу обмеження допомоги Україні. Тобто, що не важливо, на яких умовах це відбудеться, головне, щоб закінчилася гаряча фаза, а далі можна буде дуже довго, але не нескінченно довго, займатися якимись додатковими перемовинами. Але частина інших представників, до речі, колишні військові, вони вважають, що найкращою стартовою можливістю для перемовин буде тиск по РФ, який зробить її більш сприятливою до цих перемовин, і вона менше буде качати права, особливо в тих сферах, де вона цього робити не може, – зазначає експерт.
На чию сторону пристане президент США Дональд Трамп стане відомо вже в середині лютого, після мюнхенської безпекової конференції.
– Я думаю, що це більшою мірою буде все ж таки позиція Волца і Келлога, оскільки Росія поки не демонструвала для Сполучених Штатів певного розуміння того, що війну треба закінчувати, і усіляко намагалася уникати якихось конкретних відповідей, – додав Рейтерович.
Чи зможе Келлог закінчити війну за 100 днів
Дональд Трамп дав завдання Кіту Келлогу На думку політолога, 100 днів недостатньо для завершення війни, що триває вже три роки.
За цей час можливо лише покласти початок для активних перемовин у напрямку перемир’я.
– Я думаю, що насправді в ці 100 днів більше буде вкладено процес перемовин, спілкування між різними сторонами, але якусь спільну позицію, за яку зможе вписатися, в принципі, як Україна, так і Росія. Про неї можна буде говорити далеко за 100 днів. Тобто, найімовірніше, цей процес розтягнеться, і воно не буде так швидко відбуватись, як нам здається, – каже експерт.
Проте є й інший сценарій, каже Рейтерович. Якщо Штати, наприклад, натиснуть на Росію, завдадуть певного економічного удару, то вони можуть швидше змусити Путіна сісти за стіл переговорів.
Але ключове питання зараз, чи будуть США це робити.
Що свідчитиме про вдалий візит Келлога до Києва
За словами політолога, якщо візит Келлога в Україну буде не вдалим, про це свідчитиме мінімум коментарів або роздратовані коментарі президента Зеленського.
Якщо ж візит Келлога до Києва буде вдалим, то політики зроблять спільну заяву.
– Якщо це буде якийсь спільний вихід до ЗМІ, якісь додаткові інтерв’ю, достатньо тривале перебування Келлога в Києві і озвучення якоїсь спільної позиції, під якою США та Україна готові підписатися, це буде вдала така історія. Але може бути таке, що ніякої великої кількості, точніше, офіційних заяв не буде. Тобто буде просто розуміння, що це поки робочий візит, Келлог тут поспілкується, обговорить певні речі, поїде далі спілкуватися, власне, з Трампом чи європейськими партнерами, – підкреслив експерт.
Заява Келлога щодо виборів в Україні
За словами політичного консультанта Ігоря Рейтеровича, вибори в Україні у 2025 році можливі за умови повного припинення вогню та відповідними безпековими гарантіями для України.
Інакше Росія використає ці вибори у своїх інтересах.
– В принципі, для нас цей сценарій є прийнятним. Проведення виборів під час активної фази бойових дій або відразу після її завершення. Ми не проти виборів, ми постійно про це говорили. Але вибори повинні відбутися, по-перше, після скасування правового режиму воєнного стану. По-друге, після того, як Україна отримує гарантії. І, по-третє, як буде розроблена процедура реальної демобілізації, яка, з одного боку, і буде тримати фронт на всякий випадок, а з іншого боку – дасть всім військовим можливість використати своє виборче право, – підсумував експерт.