Двоє з найбільш суперечливих кандидатів президента США республіканця Дональда Трампа на посади в адміністрації, схоже, будуть затверджені Сенатом після того, як більшість членів Республіканської партії підтримала цих претендентів на рівні комітетів. У вівторок, 4 лютого, Тулсі Габбард і Роберт Кеннеді-молодший пройшли вирішальні голосування в комітетах, що відкрило їм шлях до затвердження на посади директора Національної розвідки та міністра охорони здоров'я відповідно, повідомляє FT.
Обидва кандидати спочатку викликали запеклу опозицію, в тому числі з боку членів Республіканської партії. Але після слухань і втручання союзника Трампа мільярдера Ілона Маска цей опір почав слабшати.
Спеціальний комітет Сенату з питань розвідки підтримав (9-8) висунення кандидатури Габбард, тоді як фінансовий комітет Сенату (14-13) проголосував щодо Кеннеді. В обох випадках усі республіканці проголосували “за”. Найближчими днями кандидатури будуть винесені на голосування в Сенаті.
Очікувалося, що сенатор-республіканець Білл Кессіді — колишній лікар, який очолює комітет Сенату з питань охорони здоров'я, виступить проти кандидатури Кеннеді під час напруженого голосування, але зрештою він вирішив підтримати номінанта.
Напередодні голосування в комітеті Кессіді заявив, що провів “дуже інтенсивні розмови” з Кеннеді і Білим домом, у тому числі з віцепрезидентом Джей-Ді Венсом.
“Зважаючи на серйозні зобов'язання, які я отримав від адміністрації, і можливість досягти прогресу в питаннях, які ми узгодили, таких як здорова їжа і проамериканський порядок денний, я проголосую “за”, - сказав сенатор.
Оскільки Кессіді підтримав кандидатуру Кеннеді на рівні комітету, тепер цілком імовірно, що затвердження нового міністра охорони здоров'я пройде повне голосування в Сенаті, навіть якщо троє інших сенаторів-республіканців не підтримають номінанта. Серед можливих незгодних — Мітч Макконнелл, Сьюзан Коллінз і Ліза Мурковскі, які голосували проти призначення Піта Гегсета на посаду міністра оборони (тоді ключовим став голос віцепрезидента Венса).
Призначення Кеннеді на посаду міністра охорони здоров'я викликало занепокоєння через його скептицизм щодо вакцин і суперечливі погляди на низку питань охорони здоров'я. Минулого тижня Кеннеді, однак, заявив сенаторам, що він “не проти вакцин і не проти індустрії”, а навпаки - “за безпеку”.
Тим часом Габбард — колишня представниця Демократичної партії, зіштовхнулася з гострими запитаннями щодо її підтримки Едварда Сноудена, якого Вашингтон розшукує за шпигунство після витоку секретних документів, а також зв'язків з поваленим сирійським диктатором Башаром Асадом та “симпатії” до російського диктатора Владіміра Путіна. Габбард під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну виправдовувала Москву і звинувачувала Київ у розробці зброї масового знищення в біолабораторіях. У 2022 році Центр протидії дезінформації при РНБО України повідомляв, що Габбард вже кілька років працює на іноземну аудиторію за гроші Кремля. Зокрема, колишня конгресвумен стверджувала, що "США винні у військовій агресії" РФ, бо "провокували" агресора багато років, а ще казала, що "керівна еліта Вашингтона руками українців хоче вбити якомога більше росіян".
Два сенатори Сьюзан Коллінз і Тодд Янг висловили особливе занепокоєння позицією Габбард щодо Сноудена й очікувалося, що вони чинитимуть опір під час голосування в комітеті. Янг, однак, підтримав кандидатуру Габбард після того, як Маск у дописі в Х назвав сенатора “маріонеткою глибинної держави”. Після телефонної розмови з Янгом Маск видалив допис і назвав сенатора “чудовим союзником у відновленні влади народу”.
Також у вівторок, 4 лютого, Сенат США затвердив Пем Бонді на посаду генерального прокурора країни, призначивши одну з найвідданіших політичних союзниць Трампа на чолі Міністерства юстиції. Бонді обіцяла зберегти незалежність відомства, але законодавці занепокоєні, чи зможе вона протистояти потенційно незаконним рішенням Трампа.
Новий президент США хоче буквально “висадити у повітря” сучасну систему адміністративного управління в Штатах, радикально змінити правила гри в політиці та завдати нищівної поразки традиційним елітам, помножити на нуль так званий deep state, спираючись на повністю підконтрольні йому на цьому етапі республіканську більшість в обох палатах Конгресу та консервативну більшість у Верховному суді США. Детальніше про це розповідав Олег Шамшур у статті “Трамп готує “шок і трепет”. Якою ціною він може закінчити війну в Україні?”.