ІМІ зафіксував 12 випадків порушення свободи слова в Україні у січні 2025 року
ІМІ зафіксував 12 випадків порушення свободи слова в Україні у січні 2025 року

ІМІ зафіксував 12 випадків порушення свободи слова в Україні у січні 2025 року

За вісім випадків, серед яких погрози, залякування та кібератаки, відповідальна Росія.

У січні в межах щомісячного моніторингу «Барометр свободи слова» експерти ІМІ зафіксували 12 випадків порушення свободи слова в Україні. За вісім випадків, серед яких погрози, залякування та кібератаки, відповідальна Росія.

Так, у січні 2025 року стало відомо про загибель військового фотографа та оператора з Івано-Франківська, бійця 92 механізованої бригади ЗСУ Руслана Ганущака.

Журналіст Віталій Портніков зазнав цькування в мережі й заявив про підготовку його вбивства після того, як російська та проросійська агентура розгорнули в медіапросторі інформаційну кампанію з дискредитації, використовуючи уривок його тогорічного інтервʼю. 

  • Читайте також: Хто стоїть за інформаційним «мочиловом» Віталія Портникова

Невідомі надсилали медійникам листи про замінування редакцій та серію вибухів. Зокрема, такі листи отримали журналістка онлайн-медіа «Жар.Info» Альона Береза, журналістка «Район.in.ua», координаторка West media forum Ольга Булковська, редакція «Першого Криворізького» та інші.

17 січня хакери здійснили масовану DDoS-атаку на діджитал-агрегатор новин «FreeДом». Атака відбувалася двома хвилями 17 січня. За короткий час сайт отримав понад 5 млн запитів з території майже 80 країн, найбільше зі США, Мексики, Колумбії, Іспанії, Філіппін, Бразилії, Канади, Перу, Таїланду. На каналі вважають, що за атакою стоять російські хакери.

У січні також зафіксували чотири випадки порушення свободи слова, що не пов'язані з російською війною проти України, — перешкоджання законній журналістській діяльності, обмеження доступу до інформації, кібератаки та судовий позов проти медіа.

Зокрема, батьки школярів викликали поліцію через знімання журналістами «Житомир.інфо» укриття в Тетерівській громаді на Житомирщині. Вони аргументували це занепокоєнням безпекою своїх дітей і вважали, що медійники не мають права знімати укриття. Утім, правоохоронці підтвердили право медійників на зйомку.

У Кіровоградській області Долинська міська рада не відповіла на запит кропивницького видання «Точка доступу» про придбання радою автомобіля Opel Combo для мобільних бригад соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства. Зараз редакція готує звернення до уповноваженого Верховної Ради з прав людини та хоче оскаржити бездіяльність посадовців. 

«Українська правда» повідомила, що її ютуб-канал зазнав злому. Хакери транслювали на каналі рекламу біткоїна. Згодом редакція повністю відновила роботу. У виданні розповіли, що за день до атаки хакери намагались отримати доступ до серверів редакції з фінансовою документацією — через віддалений доступ AnyDesk від імені CERT-UA. 

Раніше медійники визначили пʼять основних викликів для свободи слова в Україні у 2024 році. Згідно з опитуванням ІМІ, найбільшими викликами респонденти вважають психологічне виснаження, неможливість відпочинку та постійний стрес, економічні та фінансові труднощі, російську військову агресію проти України, кадрову кризу в медіа (43,3%) та зростання впливу телеграм-каналів з маніпуляціями й дезінформацією.

Фото: ІМІ

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader