Китай призначив свого експосла у Франції Лу Шає спеціальним представником з європейських справ. 60-річний Лу має досить "скандальну" репутацію через свої суперечливі заяви. Зокрема, у 2023 році він сказав, що колишні радянські республіки “не мають ефективного статусу в міжнародному праві” — заява викликала обурення у багатьох країнах ЄС, повідомляє Reuters. Також Лу називав Кримський півострів історично російським.
“Лу просуватиме діалог і співпрацю з Європою та сприятиме стабільному і здоровому розвитку відносин між Китаєм і ЄС”, - оголосило МЗС Пекіна.
Лу замінить 72-річного У Хунбо, який був призначений на цю посаду у 2019 році, коли вона була вперше створена.
Суперечливі коментарі Лу в минулому викликали у багатьох дипломатів несподівану реакцію на це призначення.
“Ми все ще дуже добре пам'ятаємо висловлювання про країни Балтії”, - сказав європейський дипломат на умовах анонімності.
Серед інших суперечливих заяв дипломата — коментарі під час телевізійного інтерв'ю в 2022 році, коли Лу припустив, що тайванський народ пройде “перевиховання” після того, як Китай візьме під своє управління острів, який Пекін вважає своєю територією.
Наразі немає жодних ознак того, що Китай публічно “покарав” Лу за його суперечливі висловлювання. Посольство Китаю в Парижі раніше заявляло, що коментарі дипломата стосовно колишніх радянських республік були “вираженням особистих поглядів”, Міністерство закордонних справ Пекіна своєю чергою також дистанціювалося, запевнивши, що Китай поважає суверенний статус усіх колишніх радянських країн.
Призначення відбулося в той час, коли відносини між Пекіном і Європою перебувають на переломному етапі після того, як минулого тижня президент США Дональд Трамп запровадив 10-відсоткові мита на китайські товари та погрожував тарифами ЄС.
У той час як трансатлантичні зв'язки напружені, низка європейських політиків демонструють ознаки готовності переосмислити відносини з Пекіном. Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що готове співпрацювати з Брюсселем для реагування на глобальні виклики.
Відносини між ЄС та Пекіном погіршилися через торговельні питання і зв'язки Китаю з РФ. Пекін попри публічні заклики до миру став опорою для Росії у війні проти України. Про те, чи готовий Китай стати справжнім миротворцем і допомогти завершити війну та що насправді стоїть за китайською дипломатією розповідала Наталія Бутирська у статті “Чи допоможе Китай Трампу завершити російсько-українську війну?”.