рУ 2025 році ринок землі в Україні продовжує свій розвиток, і, згідно з прогнозами, ціни на землю зростатимуть. Середня вартість одного гектара сільгоспугідь зараз становить від 1,5 до 2,5 тисяч доларів, але експерти зазначають, що це не межа.
Найбільше зростання вартості землі очікується через входження на ринок потужних покупців із числа юридичних осіб. Це змусить ціни піднятися ще більше, і власникам паїв не радять поспішати з продажем своїх земельних ділянок.
Ринок землі в Україні розпочав свою роботу у 2021 році. Спочатку землю могли купувати лише фізичні особи, причому з обмеженням в 100 гектарів на руки. Але з січня 2024 року ринок відкрили для юридичних осіб, що значно змінило ситуацію. Юридичні особи тепер можуть скуповувати до 10 тисяч гектарів землі, що підвищує попит на землю.
Війна, звісно, внесла свої корективи в розвиток ринку землі. У 2022 році, через повномасштабне вторгнення Росії, всі реєстри були закриті, і земельний ринок на деякий час зупинився. Однак, вже у 2023 році ринок почав поступово відновлюватися, а з початком 2024 року, коли відкрили можливість для юридичних осіб, ринок став активнішим.
За 2024 рік було укладено понад 146 тисяч договорів купівлі-продажу землі, що на 34% більше, ніж у попередньому році. З 2021 року на ринку було укладено майже 400 тисяч угод, і до нових власників перейшло понад 877 тисяч гектарів землі. Проте цей обсяг становить лише 4% від загального обсягу товарної землі в Україні, що означає, що основні торги ще попереду.
Ще один фактор, який суттєво впливатиме на ціни, — це родючість ґрунтів. Чорноземи, які були гордістю української землі, уже не в тому стані, в якому вони були кілька десятиліть тому. Постійне недолуге господарювання призвело до виснаження землі, і тому багато сільгоспугідь втратило свою колишню цінність. Однак агровиробники, які розуміють справжню цінність землі і прагнуть працювати на довгострокову перспективу, починають знову дбати про її збереження.
Враховуючи усі ці фактори, ціна на землю в Україні неминуче зростатиме. Однак є й обмеження. Війна, нестабільність на ринку і невизначеність щодо майбутніх умов, таких як вступ України до Європейського Союзу, впливають на прогноз щодо максимальної вартості. Зараз середня ціна на гектар в Україні значно нижча за європейську, де один гектар може коштувати до 10 тисяч доларів.
Також, Держекоінспекція виявила незаконну порубку лісу: громадськість допомогла зверненням через "ЕкоЗагроза"
Раніше ми розповідали, що встигни оформити пай: нові терміни та зміни в податках