![Операція «двійник» і псевдоновини: за два тижні до виборів у Німеччині активізувались російські боти](https://thumbor.my.ua/bFFgSddCMTXo3hDHkWZrNnmD4fk=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fb166709fe6463cd203bb3af6a8392a86.png)
Операція «двійник» і псевдоновини: за два тижні до виборів у Німеччині активізувались російські боти
Про це з посиланням на урядовий звіт пише POLITICO, передає Укрінформ.
Видання повідомляє, що російські боти викликали за кілька днів до виборів різкий сплеск дезінформації на платформі соціальної мережі X. За даними Міністерства закордонних справ, у центрі зусиль впливу на німецьких виборців знаходиться операція Doppelgänger (двійник), яку підтримує Кремль. Кампанія використовує фейкові новинні сайти, «сплячі» облікові записи та створений штучним інтелектом контент для поширення неправдивих наративів і підриву довіри до західних інституцій.
Розвідувальні служби ЄС і США раніше вже відслідковували високоскоординовану тактику Doppelgänger, яка мала на меті підірвати підтримку України та посилити дружні до Кремля наративи.
За словами офіційних осіб, німецькі чиновники виявили понад 100 псевдоновинних вебсайтів, які місяцями «спали» і тихо накопичували контент. Ці вебсайти імітують популярні засоби масової інформації та залишаються неактивними до «політично делікатного моменту», наприклад виборів, коли вони починають в якийсь «чутливий момент» публікувати неправдиві історії, які швидко поширюються через скоординовані соціальні мережі. У Німеччині припускають, що ці сайти були підготовлені для активації напередодні виборів до Бундестагу.
Вебсайти, пов’язані з Doppelgänger, раніше клонували, наприклад, такі видання як Der Spiegel, лише трохи змінюючи доменні імена, щоб ввести в оману читачів, які нічого не підозрюють.
Згідно з опитуванням, проведеним цифровою асоціацією Bitkom, на яке посилається Tagesspiegel, 88% виборців вважають, що уряди або актори з-за кордону намагаються вплинути на федеральні вибори через соціальні мережі.
Основною країною походження спроб маніпуляцій респонденти назвали Росію (45%), за нею йдуть США (42%) і Китай (26%). За словами президента Bitkom Ральфа Вінтергерста, обізнаність виборців щодо дезінформації зростає. «Це важливий перший крок у боротьбі з фейковими новинами», — вважає він.
«Дезінформація може суттєво вплинути на федеральні вибори, спотворюючи громадську думку в цілому та дискредитуючи окремих кандидатів або партії. Інформоване суспільство – найкращий захист від цифрових маніпуляцій», - зауважив Вінтергерст.
В останні роки Москва намагалася втручатися у вибори в різних демократичних країнах по обидва боки Атлантики. Останні приклади – вибори в Молдові та сусідній Румунії. Президентські вибори в Румунії в грудні були скасовані після того, як служби безпеки попередили, що Росія активно «підіграє» одному з кандидатів. Під час минулорічних виборів у Європарламент зусилля Кремля були спрямовані на підтримку правих і лівих радикальних партій, зокрема, німецької «Альтернативи для Німеччини».
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)