Про це повідомляє Live Science, передає Укрінформ.
Дослідники вивчали глибини печери, коли помітили іржаву монету, затиснуту між тріщиною в стелі і сталактитом. Подальший аналіз показав, що монета датується часом імператора Клавдія, який правив Римською імперією з 41 по 54 рік нашої ери. Монета, ймовірно, була покладена туди як підношення, зазначили дослідники.
Команда також виявила 15 написів, які були висічені на скелі людьми, що жили на Піренейському півострові під час римської експансії регіону, але значення написів залишається незрозумілим. Археологи вважають, що ці позначки і монета вказують на те, що давні римляни вважали печеру святилищем.
Попередні відкриття, зроблені ще в 1960-х роках, свідчать про те, що люди населяли Кова-де-ле-Донес, що в перекладі з каталонської означає «жіноча печера», протягом тисячоліть.
«Написи і монета надають неспростовні докази того, що святилище продовжувало використовуватися або було перепрофільоване римлянами», - розповів професор доісторичного факультету Університету Сарагоси в Іспанії Айтор Руїс-Редондо, який був одним із керівників дослідження печери.
Дослідники вже знаходили в Кова-де-ле-Донс кераміку залізного віку та доісторичні наскельні малюнки, зокрема зображення голови тура та оленя. Загалом учені каталогізували понад 110 малюнків у глибині печери. Сліди кігтів печерного ведмедя (Ursus spelaeus), які перекривають деякі картини, свідчать про те, що цьому мистецтву понад 24 000 років, оскільки печерні ведмеді вимерли в Європі приблизно в цей час.
Нові знахідки вказують на те, що римляни, можливо, проводили ритуали в печері протягом першого століття нашої ери. Римські написи розташовані приблизно на відстані 200 метрів від входу в печеру. Згідно з дослідженням, Кова-де-ле-Донес складається з однієї камери глибиною 500 м і виходить у крутий каньйон.
Великі ділянки печери залишаються недослідженими, проте навіть відомі ділянки можуть принести сюрпризи, оскільки дослідники наразі детально вивчили лише п'яту частину малюнків.
Як повідомляв Укрінформ, великий термальний комплексбув виявлений у стародавньому римському місті Помпеї, похованому виверженням вулкана Везувій у 79-ому році нашої ери.
Перше фото: livescience