Захистити свого та уразити чужинця: бойові модулі CROWS вже не одне десятиліття залишаються актуальними
Захистити свого та уразити чужинця: бойові модулі CROWS вже не одне десятиліття залишаються актуальними

Захистити свого та уразити чужинця: бойові модулі CROWS вже не одне десятиліття залишаються актуальними

Зброярі оборонних компаній з усього світу продовжують розробляти та модернізовувати системи, розроблені в рамках проєктів «Стандартний дистанційно керований бойовий модуль» (CROWS).

Вперше, як розповідають автори військово-історичного порталу ABN Newswire, про створення прототипу дистанційно керованої системи озброєння, яка б убезпечувала навідників бойових машин під час руху у конвої чи безпосередньо на полі бою, задумалися в США ще у 1988 році, зазначає АрміяInform.

Тоді для Пентагону почали конструювати дистанційну систему керування вогнем малих типів озброєння (JSSAMP). Проєкт отримав прийнятні рішення у 1996 році, коли вдалося досягти запровадження моторизації та стабілізації прицілювання зброї, після чого і вдалося «сховати» навідника безпосередньо у корпус бронемашини. А остаточно ці роботи були завершені перед початком кампанії США та Сил коаліції Operation Iraqi Freedom, у 2004 році.

Загалом же CROWS (англ. — Common Remotely Operated Weapon Station) — загальна назва бойових модулів з дистанційним керуванням вогнем.

Як нагадують автори оборонного порталу BuildingTECH, CROWS є інтегрованою системою, що складається зі стабілізованого збройового кріплення, набору просунутих сенсорів, модулів управління та програмного забезпечення для точної стрільби. Стабілізація дозволяє вести вогонь навіть під час руху автомобіля, що особливо важливо за умов динамічних бойових дій.

Сенсорний комплект включає денну відеокамеру, тепловізор для нічних операцій та лазерний далекомір. Водночас ці пристрої забезпечують оператору можливість виявляти, ідентифікувати та точно вражати цілі в будь-який час, незалежно від погоди або умов освітлення.

Систему CROWS розробляли для встановлення на неї зброї середнього та малого калібрів і додаткового обладнання. Призначається для встановлення будь-яких наявних платформ. Приціл, що використовується, (DLOS) дає можливість утримувати погляд оператора на обраній цілі незалежно від балістичних характеристик використовуваної зброї або її боєприпасів. Система повністю стабілізована, що забезпечує можливість взаємодії різного озброєння та точність наведення.

Універсальність системи CROWS досягається завдяки її сумісності з широким спектром озброєння. Вона може керувати кулеметами, такими як M2 .50 Cal, M240B, MK19 та M134 Minigun, а також легкими автоматами, включаючи M249 SAW.

Для боротьби з броньованою метою передбачена інтеграція з ракетною системою Javelin. Додатково CROWS підтримує гранатомети, такі як M320 та M307, що робить його ефективним інструментом для ближнього бою та протидії транспортним засобам противника.

Система CROWS має інтуїтивно зрозумілий інтерфейс керування, що полегшує її експлуатацію навіть для операторів з мінімальним досвідом. Екіпаж може легко наводити зброю на ціль, вести точний вогонь та швидко змінювати озброєння залежно від завдання.

Це робить модуль важливим компонентом сучасної бойової машини, забезпечуючи стратегічну перевагу на полі бою.

Однією із законодавець своєрідної військової моди на дистанційні модулі є норвезька компанія Kongsberg Defence & Aerospace. Вже понад два десятиліття KONGSBERG є провідним світовим постачальником бойових модулів з дистанційним керуванням.

Їхнє напрацювання становить мільйони годин оперативного використання в різних умовах на базі більш як 20 000 поставлених систем для майже трьох десятків країн. Зокрема, її модуль PROTECTOR постійно вдосконалюється, щоб відповідати вищим вимогам, використовуючи технологічні досягнення для відповідності сучасним загрозам.

Завдяки здатності підвищувати ситуаційну обізнаність екіпажу, мінімізувати ризики та скорочувати час реакції, CROWS стає незамінним інструментом для армій. Дистанційно керований бойовий модуль використовується не тільки для оборонних завдань, але й для активної підтримки наземних операцій, патрулювання та захисту баз.

В умовах, де життя солдатів залежить від точності, швидкості та безпеки, такі технології, як CROWS, стають найважливішими елементами військової стратегії.

Джерело матеріала
loader
loader